de vorming van een multicultureel centrum, gewerkt aan een vernieuwde gemeentebegroting, en waren zij betrokken bij de uitvoering of invoering van nieuwe wet- en regelgeving. Opmerkelijk was wel dat enkele door de raad aangenomen voorstellen verdwenen, zonder een spoor na te laten. Een voorbeeld daarvan is de opdracht aan B&W om te zorgen voor een multicultureel centrum, of om de problemen met een deel van de Antilliaanse bevolkingsgroep op te lossen. Heel bijzonder was het beschikbaar stellen van geld voor de overtocht van een oude torpedobootjager. De boot lag in San Fransisco en zou naar Den Helder komen. Er is nooit meer iets van vernomen! Toch waren er ook successen. Dank zij een geweldige ambtelijke in spanning, waaronder het personeel van de brandweer, beschikten alle openbare gelegenheden die daartoe verplicht waren, over een zoge naamde gebruiksvergunning. Een voudig samengevat, zij voldeden aan de veiligheidsvoorschriften. Ook de ontwikkeling van de Helderse haven tot offshore center was een positieve ontwikkeling. Het project bij uitstek was toch wel de vernieuwing van het Stadshart. De plannen voor het Stadshart trokken vanaf maart 2003 volle zalen. Op ondubbelzinnige wijze bleek de nauwe betrokkenheid van de inwoners en maatschappelijke organisaties bij de toekomst van hun stad. De visie van Stefan Gall, de ingehuurde stadsarchitect, maakte heel wat tongen los: moest er nu wel of niet gekozen worden voor hoogbouw, moesten er eigenlijk zo nodig flatgebouwen verrijzen aan de dijk of moest deze "ongerept" blijven en moest er nu zo nodig een gracht in de Beatrixstraat? Het uitwerken van ideeën, het presenteren van visies en geven van inspraak, dat alles moest in september leiden tot een structuurplan voor het Stadshart. Gelijktijdig met de eerste plannen vestigde het gemeentebestuur het voorkeursrecht bij verkoop van panden in een groot deel van de binnenstad door gebruik te maken van de Wet voorkeursrecht gemeenten. Links en rechts werden panden door de gemeente en Woningstichting Den Helder opgekocht, dikwijls tegen prijzen die menig makelaar versteld deden staan. Het gereserveerde geld voor de bouw van een nieuw stadhuis in de binnenstad was de gemeentelijke inzet, plus aanvullende budgetten. Dit geld zou bij de ontwikkeling weer vrijvallen. Tenminste, dat is de aanname. Het zal nog vele jaren duren voordat duidelijk wordt of "de derde open hartoperatie" van Den Helder een succes is geworden. Voorlopig kenmerkte vooral de sloop van de aangekochte panden het stadsbeeld. De roep om "palen in de grond" leek te verstommen. Hoewel, bij de rotonde "De Vijfsprong" ontstonden prachtige kantoorgebouwen en een appartementencomplex, ook door forse investeringen van particulieren. De toekomst van de watertoren zweefde een tijdlang tussen sloop en volledige restauratie. Voor het laatste werd gelukkig gekozen. De restauratie van de watertoren moest vooral de keer ten goede uitdrukken. Voor de zomer van 2005 stond hij daar, in volle glorie! Het kroonjuweel van Den Helder. Toch gebeurde het weer: door halfbakken afspraken met de aannemer legde deze een claim van honderdduizenden euro's neer bij de gemeente, zijnde de kosten van meerwerk. Tot overmaat van ramp ging ook nog eens de graffiti-spuit op de toren. In deze bestuursperiode was er geen lach zonder traan en, gelukkig, ook het omgekeerde. In het verlengde van deze mini- tragedie ligt het lot van het oude stadhuis. Op 22 januari 2005 werd de instandhouding van de toch al schaarse Helderse monumenten zwaar op de proef gesteld door de brandstichting in dit uit 1851 stammend gebouw. De Helderse ondernemer Huib Broeke zag er uiteindelijk wel brood in. Hij nam het pand over en voorkwam zo dat het gebouw totaal in verval zou raken. De afloop van deze bestuursperiode, de afhechting van ingrijpende beleidsontwikkelingen, blijft onduidelijk. Na de gokkastenaffaire en de bestuurscrisis in 2003 volgde 2004 met het rapport van Professor Tops en de meer dan ongelukkige opening van Cape Holland. Gedurende 2005 wierp de uitkomst van het onderzoek door het Openbaar Ministerie zijn schaduw al vooruit. Weer pakken zich donkere wolken samen boven het hoofd van dit rampzalig college Duidelijk wordt ook dat het op Cape Holland niet marcheerde, zoals was verondersteld. Terwijl het Openbaar Ministerie nog druk doende was met het onderzoek, en in toenemende mate de gedachte post vatte dat er sprake was van een onbehoorlijke rechtsgang, vond een interne botsing plaats. Libéma en de Raad van Commissarissen konden niet meer door één deur. De laatsten, inclusief wethouder Bais als president-commissaris, traden af. Het college van B&W wilde wel doorgaan met Libéma. De volgende samenwerkingsovereenkomst lag in concept gereed voor ondertekening. De fractievoorzitters hadden echter gevraagd om grote terughoudendheid in deze fase. Zij wilden een allesomvattende behandeling van wat al heet de Cape Holland-affaire. Dit betekende een gelijktijdige behandeling van de justitiële, de politiek- bestuurlijke en de rechtspositionele feiten en bevindingen door de 68

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 30