worden opgelegd aan mensen die hun brood met blote handen moeten verdienen. In de ambtelijke top bleef het on rustig. De nieuwe gemeentesecreta ris Jan van der Mark bleef nog geen jaar in functie. Hij werd, na een afscheid voor de rechter, opgevolgd door de heer Guus van den Berg. Intussen bleef de gemeenteraad regelmatig in de vorm van moties aandringen op beëindiging van de inzet van interim managers. Eind 2004 werd gedemonstreerd hoe een strategische woningbouw locatie bij handomdraai veranderde in een uniek natuurgebied. Het terrein tussen het NS-station Zuid en Nieuw-Den Helder zuidoost zou worden ontwikkeld als woonwijk. Terwijl het college in 2002 met de grondeigenaar in onderhandeling was, klopte plotsklaps de Helderse Bouw Kombinatie op de deur: zij had de grond gekocht door nog boven het bod van de gemeente te gaan zitten. Uiteindelijk ligt hier de kern van de mislukking. Deze uitgangssituatie en volgende (markt)ontwikkelingen maakten dat bij dit project alleen verliezers zouden zijn. Met één uitzondering, nl. stichting "De Nollen". Deze stichting streed vanaf het begin tegen woningbouw op deze locatie. Daarmee zou het unieke project van kunstenaar Ruud van de Wint, dat kunst en natuur integreerde, afgesneden worden van zijn ruim telijke context. Zelden bleek zoveel liefde voor de natuur, en tevredenheid alom bij stichting "De Nollen", "Landschap Noord-Holland", de tuinders, de motorclub "Roadrunner", de raadsleden en, niet te vergeten, de "HBK". Ja, en zo gaat dat, de raad beschikte door deze actie plotseling over geld voor nieuw beleid, omdat al gereserveerde bedragen voor de ontwikkeling van dit woongebied nu vrij vielen. Overigens moesten nog wel enkele tonnen aangevuld worden, maar daarvoor stond de provincie garant. Het ene probleem is nog niet opgelost of het andere dient zich aan. Voortdurend werd Den Helder herinnerd aan haar status van Marinestad. Sinds de eerste bezuinigingen bij Defensie beginjaren 80, onder de naam "Bestek 81", zat de schrik er wel in. Ondanks dappere beloften in verkiezingscampagnes werd de Koninklijke Marine in de daarop volgende regeerakkoorden keer op keer getroffen door afslankingsoperaties. De in 2004 aangekondigde bezuinigingen kwamen aan als een mokerslag. De vloot werd verder ingekrompen en het bataljon Mariniers, dat "Den Haag" een aantal keren had toegezegd, zou een bataljonnetje worden. De compensatie bleek de spreekwoordelijke druppel op een gloeiende plaat. Vriend en vijand werd duidelijk dat een glas champagne niet mag verhelen dat de Helderse bestuurders weinig kaas hadden gegeten van lobbyen, laat staan politieke druk uitoefenen. "Den Haag" zou wel eens boos kunnen worden Zo gebeurde het dat de stationering en het onderhoud van een nieuw standaardtype helikopter grotendeels plaats ging vinden in Gilze-Rijen. Minister Kamp was niet bereid een in de Tweede Kamer breed gedragen motie uit te voeren. Zo verdween een geweldige mogelijkheid voor compensatie als sneeuw voor de zon. Succes, maar ook verlies maakt blind: de minister was wel bereid een motie van de WD en het CDA uit te voeren. Die behelsde de verkoop van een aantal fregatten, opdat de werf De Schelde verzekerd bleef van een orderportefeuille. De Marine kreeg voor die fregatten kleine vaartuigen, geschikt voor de kustwateren, in het vooruitzicht gesteld, en daarmee is de Koninklijke Marine nagenoeg onopgemerkt en onuitgesproken opgegaan in de Landmacht. En niemand sprak nogmaals de historische woorden van Van Speyk: "Dan liever de lucht in!" Vanaf de zomer van 2004 werkte een stuurgroep aan het verbeterprogramma "Tops uit Spot aan!", voortgekomen uit het rapport van professor Tops, "Den Helder: doe normaal!" Hoewel de professor de sleutel tot verbetering bij het college legde, waren vrijwel alle acties gericht op de gemeenteraad. In september 2004 bracht de raad een werkbe zoek aan de gemeente Almere. Daar organiseert men een politieke markt. Wekelijks komen de raads leden bijeen. Het besluitvormings proces was in drieën geknipt: de technische voorbereiding in twee keer drie parallelle sessies (zittin gen), zo nodig een raadsdebat en tenslotte besluitvorming door de gemeenteraad. Deze werkwijze is ook interessant voor de inwoners. De invoering van een politieke markt in Den Helder, hier genoemd het Politiek Plaza (plaza is de onofficiële naam van de bezoekersruimte in het stadhuis), werd het speerpunt in het verbetertraject. Het functioneren van het college moest ook verbeteren. Daarom werd een bureau ingeschakeld dat de afzonderlijke leden een personal coach bezorgde. Ook zou het de hangdossiers - bestuurlijke vraagstukken die maar niet afgerond worden - opruimen, zoals De Nollen Verbeter- en veranderingsprocessen beperkten het op de inwoners gericht zijn wel, maar, zoals dat heet, "tijdens de verbouwing gaat de verkoop gewoon door!" Raadsleden stelden zich natuurlijk niet alleen kritisch op, maar ook constructief, namen op veel onderwerpen het initiatief. Zo werd bijvoorbeeld een kader gesteld voor 67

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 29