een bestuurlijk dieptepunt in de geschiedenis van Den Helder, dat zijn weerga niet kende. Bij het opmaken van de balans noemde de immer optimistische burgemeester Staatsen dit toch geen verloren bestuursperiode. Naast onder andere de fraude kwestie, asbest-incidenten op het Vinkenterrein en in de Van Ga- lenbuurt, grote problemen bij de Sociale Dienst, waaronder het par keren van uitkeringsgerechtigden op ellenlange wachtlijsten en veel ziekteverzuim, de mogelijke komst van de Orion-patrouillevliegtuigen en het begin van een jarenlange en veel geld vragende ambtelijke reor ganisatie, waren er heel wat posi tieve resultaten: de totstandkoming van de toekomstvisie Den Helder 2015, het binnenhalen van voldoen de subsidies voor een succesvolle restauratie van de Oude Rijkswerf, de start van de realisatie van het Duinparkplan, de unieke restaura tie van De Boeg, het scheppen van een architectonisch hoogstandje, nl. het Triade-gebouw, het voor het eerst organiseren van het Lekkerste Weekend en het tot traditie maken van het Historisch Weekend. In dit licht stelden de politieke partijen hun groslijsten op voor de raadsverkiezingen van 6 maart 2002. De voorbereiding van de be stuursperiode 2002 - 2006 stond, naast de inhoudelijke ontwik kelingen, vooral in het licht van de dualisering van het gemeen tebestuur. De regering wilde een bestuurlijke impuls geven aan de lokale democratie: de lage opkomst bij lokale verkiezingen in vooral de grote steden gaf aanleiding tot toenemende zorg. Tussen kiezers en gekozenen gaapte een bijna onoverbrugbare kloof. De regering stelde een staatscommissie in, on der voorzitterschap van professor Elzinga, met als opdracht de bur gers dichter bij het lokale bestuur te betrekken door invoering van het dualisme. De lokale politiek moest weer interessant, spannend worden door de functies van ge meenteraad en college van B&W te ontrafelen. De volksvertegenwoor digende en controlerende rol van de gemeenteraad moest worden versterkt. Ook moest de raad ka ders gaan stellen waarbinnen het gemeentebestuur - nu uitsluitend het college van B&W - het beleid moest voorbereiden en uitvoeren. In Den Helder werd een werkgroep ingesteld die de invoering van het dualisme moest voorbereiden. Een aantal raadsleden en inwoners had daarin zitting. Het voorzitterschap rolde Jan de Groot, jawel, nu frac tievoorzitter van Grogo, letterlijk in de schoot: er waren nl. twee kan didaten voor deze functie, Freek Bellinga en Jan de Groot. Toen de stemmen in de werkgroep tot twee keer toe staakten, werd de oude vertrouwde gulden opgegooid, met Jan als gelukkige. Voorbereid wer den een nieuw reglement van orde voor de raad, een verordening op de raadscommissie, het burgeriniti atief en een aantal cursussen voor de raadsleden. Na meer dan 150 jaar monisme deed op 6 maart 2002 het dualisme zijn intrede. Aan de vervlechting van raad en college kwam een eind. De raad kreeg zijn eigen ambtelijke ondersteuning door Willem van der Paard per 1 januari 2003 te benoemen als raadsgriffier. Maar eerst waren daar de verkiezingscampagnes en de verkiezingen zelf. Zowel de aanloop als de verkiezingen kenden verrassingen. In de eerste plaats werd de Stadspartij Den Helder formeel ingeschreven in het kiesregister. Na een lange en gedegen voorbereiding gingen zij meedingen naar de gunst van de kiezers: op hun groslijst prijkten overigens de namen van een aantal bekenden. Eens stonden zij op de PvdA-lijst: Koos en Harry van Dongen, Marinus Vermooten en Willem Sloot. Jan de Groot zorgde voor de tweede verrassing. Hij deed mee aan de verkiezingen met de lijst Leefbaar Den Helder; ook op zijn lijst stonden meer PvdA- bekenden: Dirk Gorter en Henk Visser. "Aardverschuiving in Helderse raad" kopte de Helderse Courant van 7 maart 2002. De WD verspeelde 3 zetels en kwam uit op 6, het CDA won 1 zetel en ging eveneens naar 6, de PvdA wist ondanks de interne perikelen de schade te beperken en kwam terug met 5 zetels. D66 kwam uit op 3 zetels, GroenLinlcs op 2, de ChristenUnie moest het ook met 2 zetels doen en voor het Algemeen Ouderen Verbond resteerde 1 zetel. Een echt grote fractie was er niet. Het Pim Fortuyn-effect en dat van Leefbaar Nederland deden zich ook gelden in Den Helder. De verrassende en grote winnaar was namelijk Leefbaar Den Helder. De oud fractievoorzitter van de PvdA kwam in de raad met evenveel zetels als zijn voormalige partij en de Stadspartij Den Helder behaalde 3 zetels. Ongetwijfeld zou die partij de grootste fractie hebben geleverd, als Leefbaar Den Helder niet hinderlijk door het beeld was gelopen. Als Vijf kandidaten passeerden hoger geplaatste kandidaten: Theo Krol, André Ramautar, Tjitske Biersteker en Marinus Vermooten kwamen met voorkeursstemmen in de raad. Cees Pennings, als llde op de CDA-lijst geplaatst, maar ook verkozen, volgde hen niet: hij zag om privé-redenen af van het raadslidmaatschap. Theo Krol haalde de kiezers over de streep met een opgeplakte cent en de Jutter van het jaar 2000 met de slogan "Stel een goede daad Kies Vermooten in de raad". Zijn succes verraste ook de eigen Stadspartij. Fractiegenoot Pieter Bakker merkte in de krant op: "En hij moet niet meteen de prima donna gaan uithangen." In 2005 doet hij dit alsnog. Tijdens

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 26