Het laatste hoofdstuk van 200 jaar stadsbestuur in Den Helder (PERIODE 2002 - 2006) Tweehonderd jaar stadsbestuur Op zaterdag 5 november werd het eerste exemplaar van het boek 'Tweehonderd jaar Mars(diep) route Den Helder 1805-2005' overhandigd aan waarnemend burgemeester Geke Faber. Het laatste hoofdstuk in dit door uitgeverij Pirola te Schoorl fraai verzorgde boek (179 blz. voor euro 17,50) over tweehonderd jaar bestuursgeschiedenis van Den Helder door Marinus Vermooten was oorspronkelijk gescheven door de raadsgriffier Willem van der Paard. Omdat de tekst de (inmiddels afgetreden) Jeroen Staatsen echter niet welgevallig was, heeft Henk Visser een andere visie van de laatste bestuursperiode (2002-2006) op papier gezet. In de veronderstelling dat het interessant zou zijn om beide visies naast elkaar te kunnen leggen, heeft de redactie gemeend die van Willem van der Paard in dit blad te moeten plaatsen. Het is een wat ongebruikelijk lang artikel geworden. Dat had voor ons echter als voordeel, dat we nu eens geen kopij-nood hadden. Want eerlijk is eerlijk, ons verenigingsblad wordt menigmaal grotendeels door de redactieleden volgeschreven en dat is zo nu en dan best vermoeiend. Jan T. Bremer Bestuur is continu. Met een schone lei beginnen is er niet bij. Aan het begin van de bestuursperiode 1998 - 2002 volgde de ontknoping van de zogenaamde fraude-affaire bij de dienst Stadsontwikkeling en Beheer. Kern van het verhaal was dat bedrijven nota's indienden voor niet verrichte of bestuurlijk niet afgezegende werkzaamheden. In plaats van Gibraltar van het Noorden werd Nieuwediep in die dagen afgeschilderd als Palermo van het Noorden. Zoals dat vaak gaat, ijlt de bestuurlijke afrekening na. Het college met de wethouders Gertjan Nijpels, Mervyn Stegers en Jan Manderfeld trad af. Er werd vervolgens weer een college gevormd met vier wethouders: naast Stegers traden Robbert Waltmann, Eljo Vos-Brandjes en Doede Scholte toe. Tussentijdse wisselingen - in dit geval de vervanging van Hoekzema door Staatsen, en later, Stegers door Bais - kunnen goed en minder goed uitpakken. Duidelijk is wel dat personele wisselingen altijd gepaard gaan met verschuivingen binnen de bestaande machtsverdeling, hoe miniem ook. In deze periode bleef het onrustig binnen de PvdA-fractie. Het samenspel tussen wethouder Scholte en fractievoorzitter Jan de Groot verliep niet bepaald soepel. Het gevolg was dat de positie van beiden verzwakte: de één kreeg minder speling in het college van B&W, de ander kreeg minder vertrouwen binnen zijn fractie. In de zomer van 2001 volgde een coupe. Terwijl een personele wisseling gaande was - Dirk Gorter kwam in de plaats vanjeen Schaaf in de raad en Trees van der Paard zou later Martin van Kralingen vervangen als raadslid -, werd Jan de Groot vooraf afgezet als fractievoorzitter. Henny Abbenes volgde hem op en werd door De Groot aangemerkt als 'zomerkoning'. Bemiddeling mocht niet baten. De Groot en Gorter werden uiteindelijk uit de fractie gezet, en uit de PvdA. In de raad noemden zij zichzelf de fractie Grogo. De geschiedenis dreigde zich echter te herhalen. Abbenes manifesteerde zich in de raad eerder als oppositieleider dan als coalitiepartner: de positie van wethouder Scholte bleef moeilijk. Daarbij kwam het in februari 2002 tot een breuk in de persoonlijke verhoudingen tussen de fractievoorzitters van PvdA en D66. Tussen hen kwam het niet meer goed, en die breuk werkte door in de bestuurlijke verhoudingen en was nogal eens bepalend voor de sfeer in de gemeenteraad. Een zwaar onderschat bestuurlijk obstakel diende zich aan: een gokhal op de Oude Rijkswerf. Binnen het college van B&W stond de vestiging van een kansspelautomatenhal vrijwel permanent op de agenda. Met de benoeming van Mervyn Stegers als burgemeester van Tubbergen leek een hindernis te zijn genomen. Zijn opvolger, Nico Bais, tilde minder zwaar aan het principiële "nee" binnen de CDA-gelederen. Niemand voorzag op dat moment, dat de Oude Rijkswerf Willemsoord, een schitterend, ongeëvenaard rijksmonument, zou leiden tot 63

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 25