del niet over aan een opvolger met dezelfde functie. Voortaan is er een commandant der zeestrijdkrachten die direct onder de chefstaf van de krijgsmacht staat. In de tuin van het KIM wordt de oude dienstwoning van de eerste officier gerestaureerd. Goed nieuws, want er was ooit sprake van dat het gebouw gesloopt zou worden. Zaterdag 10 september Monumentendag. Dit jaar staan kerken in de schijnwerper. Speciaal voor deze dag heeft de Helderse Historische Vereniging een boekje uitgegeven met tal van wetenswaardigheden over de geschiedenis van Helders gebedshuizen. Monumentendag in Den Helder trekt veel publiek, zo meldt Jack Sweep van de Werkgroep Open Monumentendag. Het boekje is trouwens nog volop verkrijgbaar. In de categorie dubbel leed valt de familie De Jong in de Derde Emmadwarsstraat. In januari brandt hun woning uit. Maar het gezin wordt uit de brand geholpen door bemoeienis van het programma 'Je leven in de steigers' van de nieuwe tv-zender Talpa. Het huis wordt van deurdrempel tot nolcvorst hersteld. Maar in september blijkt dat het gezin toch van de regen in de drup terecht gekomen is. Vocht druipt van de wanden en schimmel floreert in lcastruimtes. De verbouwing moet eigenlijk helemaal overnieuw gedaan worden. De televisiemensen geven niet thuis. In het weekend van 16 tot en met 18 september zet een zestigtal kunstenaars hun atelier open. Ook deze manifestatie trekt ruim publiek, vooral het landschappelijk kunstproject van R. van de Wint op de Nollen. Dit historische binnenduingebied vormt overigens al geruime tijd een twistappel. Ook motorclub Roadrunner maakt gebruik van het terrein en wil er graag blijven. De motorrijders voelen zich echter tegengewerkt In de tuin van het KIM is de oude dienstwoning van de eerste officier gerestaureerd. Coed nieuws, want er was ooit sprake van dat het pand zou worden gesloopt Wethouder Jan de Groot van sociale zaken uit college van Be(W gezet door stichting de Nollen van het kunstproject en het uitgebreide lobbycircuit dat er omheen gesponnen is. De kunstwereld ziet Roadrunner liever de motor starten en voorgoed verdwijnen. Groen Links echter vindt dat de motorclub zijn deel van het terrein in eigendom moet krijgen. Een motie daartoe wordt door de raad met één stem verschil verworpen. Wethouder Waltmann zegt verder met de vereniging te willen onderhandelen, maar daar hebben de motards geen trek meer in. De Roadrunners voelen zich gepiepeld najaren van vruchteloos overleg. Donderdag 15 september. De gemeente neemt het historische besluit tot vernieuwing van het stadscentrum volgens de Structuurvisie Stadshart (zie elders in deze uitgave). In de laatste week van september rookt en rommelt het stadhuis aan de Bijlweg als een vulkaan die op uitbarsten staat. Gaat u er even voor zitten, want wat hierna volgt is een drama met alleen verliezers. Raadslid Tjitske Biersteker van de Christen Unie beklaagt zich bij burgemeester Staatsen over wethouder De Groot van sociale zaken. Deze zou een gouden ketting verduisterd hebben en een vroeger raadslid van Leefbaar Den Helder aangerand. Leefbaar is de partij van De Groot. Deze van zijn kant dreigt mevrouw Biersteker met een rechtszaak als zij haar beschuldigingen niet intrekt. De gemeenteraad aanschouwt het conflict met verbijstering. De beschuldigingen aan het adres van De Groot zijn overigens onbewezen. Het Openbaar Ministerie voert althans geen zaak tegen De Groot. Fractievoorzitter Freek Bellinga van 61

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 23