bezit heeft. De potten, pannen, scherven en wat al niet meer vertegenwoordigen in geld niet veel waarde, maar voor de geschiedenis van de Noordkop zijn de restanten wel van belang. De 'artefacten' gaan terug tot begin zestiende eeuw. Zaterdag 30 juli: de 47e Strandzes- daagse beleeft zijn aankomst in Huisduinen. Door overvloedige re genval was het een zware tocht. Augustus 2005 De maand begint in mineur met het overlijden op 1 augustus van de redder Piet Bot (zie hiervoor het artikel van Jan Bremer elders in dit blad). Het zomerseizoen is in volle gang. Cape Holland, Fort Kijkduin en het Marinemuseum trekken drommen bezoekers. Ook het stiefkindje van Willemsoord, Lichtschip Texel, mag zich in een behoorlijke aanloop verheugen. Het weer helpt een handje mee want dat is pet. De zogeheten slechtweer- attracties beleven derhalve zonnige dagen. De Juttersmarlcten op de dinsdag in de binnenstad, de Pleinfeesten in Julianadorp en tal van kofferbakmarkten trekken veel volk. Het Lekkerste Weekend, de proeverij op het Julianaplein, is ook weer goed voor veel aanloop. Het zomerfestival Helder Gekaapt dendert maar door. Bij de buurthuizen leeft de Helderse jeugd zich uit in de bouwdorpen van de Jevak, de jeugd-vakantie-activiteiten. Het is trouwens een feestelijk jaar voor de Helderse buurthuiskoepel HVBWS, want hij bestaat 75 jaar. Loek Deugd (62), een bekende Heldernaar in historische kringen, is 45 jaar werkzaam waarvan inmiddels 40 jaar als opticien in de Beatrixstraat. In zijn vrije tijd is Deugd onder meer betrokken bij WralcSys, een zeer uitgebreide en gedetailleerde inventaris van scheepswrakken. Ook treedt Loek Deugd op als co-auteur naast Jan Bremer. Nautische Monumenten op Willemsoord gaat het financieel niet voor de wind, maar in augustus is er wel blijdschap over de terugkeer van de HD 7, een Helderse botter van 125 jaar oud. In de Helderse Courant van 13 augustus kijkt Jos Meesters terug op zijn jaren als ex-krijgsgevangene van de Japanners. Zo was hij dwangarbeider in de kolenmijnen van Nagasaki. Maandag 15 augustus volgt de herdenking van de capitulatie van het land van de rijzende zon, nu zestig jaar geleden. Daarmee kwam een eind aan de Tweede Wereldoorlog. De herdenking bij het monument Voor hen die vielen krijgt extra cachet met het overvliegen van een Catalina, een type vliegboot dat voor het transport van groot belang was in Nederlands-Indië. In het weekend van 12, 13 en 14 augustus is de Helderse haven het decor van PreSail, een voorproefje op het grote sailevenement in Amsterdam en Sail Den Helder in 2008. Vele schepen zouden te zien zijn in het bassin van de Oude Rijkswerf. Er loopt slechts een handvol binnen en verder zorgt het slechte weer ervoor dat PreSail op een sof uitdraait. De Stelling van Den Helder doet van zich horen. Een bewonersgroep in de Indische Buurt maakt zich sterk voor het behoud van de groene Linie zoals die er vandaag de dag uitziet. De vrees bestaat dat het uitbundige struweel moet wijken voor het oorspronkelijke beeld van de verdedigingswap strak en kaal met hier en daar een boompje. Cijfers wijzen uit dat de marinestad snel vergrijst. Bijna eenvijfde van het aantal inwoners is 60 jaar of ouder. De groep twintigers is ondervertegenwoordigd in de demografische opbouw. De bekende Heldernaar Toon Bandt overlijdt op 82-jarige leeftijd. Hij en zijn vrouw Rie waren de animators van de succesvolle seniorenmiddagen in schouwburg De Kampanje Bestuurlijk Den Helder doet ook in geschiedkundig opzicht van zich spreken. Stadshistoricus Marinus Vermooten en Henk Visser staan op het punt een boek te bezorgen over 200 jaar Helders gemeentebestuur. Raadsgriffier Willem van der Paard schrijft het laatste hoofdstuk. Aard en strekking ervan schieten burgemeester Staatsen evenwel in het verkeerde keelgat en hij weigert het voorwoord van het boek te schrijven als het hoofdstuk van Van der Paard niet wordt 'aangepast'. Vooral de kwalificatie dat het huidige college 'rampzalig' zou zijn, is tegen het zere been van de eerste burger. Van der Paard weigert zijn tekst te herschrijven. Vermooten en Visser neigen het hoofd richting eerste burger en herschrijven het hoofdstuk (zie het volgende artikel: Het laatste hoofdstuk). Begint de maand met het bericht van het verscheiden van Coen Bot, eind augustus begint de restauratie, beter gezegd de conservering, van de legendarische reddingboot Dorus Rijkers. September 2005 Het evenementenseizoen krijgt zondag 4 september een ontspannen einde met een huis- en tuin fair met veel cultuur en muziek. Het is een romantische dag in het Churchillparlc, in de volksmond nog altijd het Timorpark geheten. Goed nieuws komt vanaf de Kerlcgracht waar de restauratie gaande is van het oude raadhuis. De authentieke kap komt er weer op. Even zag het er naar uit dat dit niet zou kunnen wegens te zwakke fundamenten. Maar deze blijken bij nader inzien sterk genoeg te zijn. Woensdag 6 september is een gedenkwaardige dag voor de Ko ninklijke Marine. Bevelhebber der zeestrijdkrachten R. Klaver neemt afscheid. Maar hij draagt het vaan- 60

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 22