Hedendaagse Historische Voorvallen Juli 2005. De nieuwe veerboot van de Teso, de Dokter Wagemaker, wordt gedoopt. Ondernemer P. de Jong maakt zich sterk voor een museum voor mo derne kunst. Hij ziet het verrijzen op een voormalig defensieterrein (OS &0) in Huisduinen. Een noodkreet klinkt vanuit de al bestaande museale omgeving. Nau tische Monumenten komt geld te kort en dit brengt de ontwikkeling van een museumhaven op Willems oord in gevaar. De zomervakantie is nog niet begonnen. In Julianadorp is het echter al volop zomer met het eerste Pleinfeest op dinsdag 5 juli. De zomeravondbraderie beleeft haar 25e jaargang. Cape Holland komt terug in beeld. De verschillende partijen op het attractiepark liggen hopeloos met elkaar in de clinch. Verwijten en verdachtmakingen vliegen over en weer, waarbij het ook nu weer om geld en zeggenschap gaat. Daarnaast zijn er de vermoedens van fraude en corruptie gepleegd tijdens de restauratie van de oude marinewerf. Het Openbaar Ministerie is er al een jaar druk mee. Begin juli 2005 komt de officier van justitie tot de slotsom dat een paar gevallen van fraude te bewijzen zijn. Wethouder Nico Bais maakt bekend ambtshalve niets meer van doen te willen hebben met Willemsoord. Bais was als wethouder van financiën tevens een van de commissarissen van Willemsoord. De oude werf is voor honderd procent dochter van de gemeente Den Helder. De gemeenteraad trekt zijn eigen lijn en stelt een onderzoekscommissie in naar toestanden op Willemsoord. De rol die B&W hierin hadden en hebben is een van de centrale vragen waarop de commissie antwoord wil hebben. Al met al weer een hoop gedoe achter de Helderse zeedijk. De nieuwe eigenaar, Huib Broeke, van het door brand bijna verwoeste oude raadhuis aan de Kerkgracht, maakt zich op voor herstel van dit voor Den Helder zeer waardevolle monument. De Nationale Vlootdagen verlopen zonder ongelukken en trekken zoals te doen gebruikelijk honderdduizenden bezoekers. Het culturele zomerfestival Helder Gekaapt beleeft zijn tweede editie. Her en der in de stad zijn kunstenaars actiefin tijdelijke ateliers, worden tentoonstellingen gehouden en kan het publiek meedoen aan workshops. Over cultuur gesproken: in kringen van de amateur-muzielc is grote onrust uitgebroken over de ontwerp cultuurnota van wethouder Jan de Groot. De beeldende kunst zou in het nieuwe beleid voorgetrokken worden ten koste van de vele koren en orkesten die de stad rijk is. Net als in de politiek, kan het ook in de wereld van de sport flink stormen. Zo zet Basketball Support - de koepel van het Helderse topbasketbal - de vrouwenafdeling buiten de deur. Er is geen geld meer. Support moet een keuze maken en die valt nadelig uit voor de dames landskampioenen. De damesafdeling is woest en meet dit dan ook breed uit in de plaatselijke pers. De bloedband ofwel jumelage die Den Helder al 25 jaar heeft met het Duitse Lüdenscheid wordt nieuw leven ingeblazen. Zo gaat Nieuwediep de septemberfeesten van de zusterstad opluisteren met een haringkar. De Regio VW meldt trots dat toeristisch Den Helder zelfs in een Taiwanees magazine wordt genoemd. Waarin een kleine stad groot kan zijn. Of omgekeerd: waarin de wereld een dorp blijkt te zijn. Jan Stobbe onderzoekt de archeologische verzameling die de gemeente Den Helder in Dinsdag 5 juli 2005. Noodweer in Den Helder. Op de foto de Krugerstraat die blank kwam te staan 59

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 21