De laatste spectaculaire redding van vader Piet Bot was de redding van de bemanning van de Deense coaster 'Oleto' tijdens een najaarsstorm in 1971. Op 22 november ging de reddingboot er op af. Veertien uur aan één stuk waren de mannen bij windkracht 11 in touw. Op de heenweg dook de 'Suzanne' zo diep in een golf dat de stuurmachine en beide motoren afsloegen. 'Dit was spoedig verholpen,' schreef schipper Piet Bot laconiek in zijn journaal. Even later viel door een blikseminslag de middengolfzender uit. Maar de techniek stond inmiddels voor niets: met een marifoon hield de schipper contact met de wal. De zes opvarenden van de 'Oleto' werden gered en zoiets gaf toch grote voldoening. Door het zware weer kon men niet via het Molengat naar de thuisha ven Den Helder koersen. Piet Bot verlegde de koers derhalve om de Razende Bol. Toen de Suzanne in het Schulpengat voer kwam men onverwachts de onbemande en stuurloze Deense kustvaarder te gen. De 'Oleta' was, als een spook schip aan de andere kant langs de Razende Bol afgedreven en werd op dat moment door de hevige stro ming juist door het Schulpengat uitgeperst.' Man, man, wat was dat wat. Zoiets heb ik nou nog nooit meegemaakt!' Aldus schipper Piet Bot. Het schip is tenslotte door de loodsboot 'Zaandam' op sleeptouw genomen en afgemeerd aan de zo genaamde Onderzeeboot steiger. De zes bemanningsleden werden on dergebracht in het Forest-Hotel. In de jaren erna tot aan zijn pensionering waren er geen spectaculaire reddingen meer. Wel werd er in 1972 21 keer uitgevaren en in 1973 13 keer. Soms voor lichtkogels, een verdwenen vlet of een Duitse kustvaarder met een gewonde aan boord. Steeds vaker voor jachten, met drie, vijf, zeven mensen aan boord. Mensen die eigenlijk niet varen konden en beter thuis hadden kunnen blijven. De zo dramatisch verlopen redding van het Duitse jacht 'Hasco III', waarbij de leden van de reddingboot Jochem Post en Cees van der Oord om het leven kwamen, vond plaats kort nadat Piet Bot was gepensioneerd. Het was niet voor een visserman of een vrachtschip in de nood maar voor 't plezier van een rijke mof vonden twee man daar de dood Deze regels dichtte Lennart Nijgh toen. Nogal bitter, maar wel waar. Zo bezien is schipper Piet Bot er op tijd mee gestopt toen hij op zestigjarige leeftijd met pensioen ging. 'Na de familie Toxopeus is nu ook de familie Bot afgevoerd van de lijst met actieve redders,' schreef Siep Zeeman in het weekblad Schuttevaer op vrijdag 30 augustus 1974. Hij bedoelde dat met de pensionering van Piet Bot het na drie generaties nu ook met de familie Bot gedaan was in het reddingwezen. Maar dat is toch niet zo. Hoewel Piet Bot als schipper in eerste instantie is opgevolgd door J.J. Bijl, is de tweede zoon van Piet Bot en zijn vrouw Alie Smit, Coenraad (geb. 30 juni 1948), al sinds 1975 in vaste dienst van de reddingmaatschappij en sinds eind 1996 schipper van de Helderse reddingboot. Jan T. Bremer (met dank voor de gegevens aan Loek Deugd) 58

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 20