Sluisdijk en Koogdijk: een viertal wegen die elkaar snijden bij de tegenwoordige watertoren (Vijfsprong) en nog altijd functioneel zijn. 3) Aan de zuidzijde van het eiland waar Isaac le Maire zijn bedijkingen zou gaan uitvoeren zien we op de kaart tussen 'het Torp padt' en d'Oogduynen (oog eiland) het Gadt. Deze zee inham is aan de westzijde verzand, maar aan de oostzijde nog open. Met de dichting hiervan zal Le Maire dan ook beginnen. Helemaal aan de oostrand van de kaart is nog vaag het Torp zichtbaar, waarop door de Alkmaarder Langendijk twee boerenhoeven zijn getekend. Aan de westzijde (links op de kaart) is de inlaagdijk even ten noorden van het dorp Huisduinen, de Kijfdijk (1571) vaag te zien. Duidelijker aangegeven is de meer landinwaarts aangelegde inlaagdijk van 1584, de 'Groene Dijk'. Ten zuidwesten van de molen ligt een rij (houten) huisjes, waarvan de naam uit oude documenten bekend is: de Croft of Oosterbuurt. Deze buurt is in 1604, door het leggen van weer een nieuwe inlaagdijk, prijsgegeven. De huizen rond het iets zuidelijker in de duinen gelegen kerkje van Huisduinen werd Kerk(e)buurt genoemd. Ten zuiden hiervan onder beschutting van de duinrand, lag Antgebuurt. Oostelijker, tegen de zuider Koogdijk ligt Heiligharn. De begraafplaats bij Heiligharn staat nog niet aangegeven, maar wel op de kaart van Pieter Pietersen uit 1606. Wellicht is de begraafplaats kort ervoor geopend, toen in de zomer van 1604 ruim zestig procent van de eilandbevolking stierf als gevolg van de pest. Naar schatting woonden er toen zo'n 1300 mensen op het eiland, waarvan slechts 500 overleefden. 4) Aan de noordzijde van het eiland lag onder beschutting van de noordelijke duinen langs het Marsdiep Helderbuurt. Laurens Pietersz. tekende in 1577 deze buurt nog vrij noordelijk van de polderdijk. Maar in 1574 leden de noordduinen al zoveel afslag, dat veel huizen naar het zuiden moesten worden verplaatst: 'in 't noorden opgebroocken ende in 't zuyden op 't hoochste geset'. In 1592 wordt verteld dat een dergelijke verplaatsing van het huis voor sommige bewoners al de derde keer is (oud-archief Huisduinen in 187 -1, 2). Vandaar dat men onder dreiging van de voortdurende afslag niet alleen in het westen, maar ook in het noorden in 1584 een slaperzanddijk legde ter bescherming van de polders Oude Land en de Koog. 5) Op de kaart van Langedijk zien we de Helderbuurt dan ook in twee rijen huisjes tegen deze zanddijk aanliggen achter de laatste smalle richel van de Noordduinen. In 1610 sloeg een zware stormvloed de Noordduinen weg, zodat de slaperdijk drastisch verzwaard moest worden. Een karwei waarmee men tot op de dag van vandaag bezig gebleven is. Jan T. Bremer Literatuur: 1. J. Belonje, Over het oude eiland Huisduinen, Helderse Courant, 13 februari 1937 2. H. Schoorl, Isaac le Maire, Koop man en bedijker, 1968 3. R. Schendelaar, Het land van Den Helder 500 jaar geleden bedijkt, in Levend verleden, juni 2005 4. J.T. Bremer, H. Schoorl, Volk aan het Marsdiep, 1983 5. H. Schoorl, Zeshonderd jaar water en land,1973 Bron: Perfect Gemeten: landmeters in Hollands Noorderkwartier ca 1550 - 1700, eindredactie Froukje Wie- ringa (1994) 52

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 14