De Kop in kaart (5) De kaart van Gerrit Dirksz. Lan- gedijk getiteld 'Chaerte van de hermetinghe van 't Niuwelandt' uit 1599 is helaas in afdruk niet erg duidelijk, maar wel interessant. De op perkament getekende kaart van 44 bij 60 cm is aanwezig in het Nationaal Archief te 's Gravenhage in de zogenaamde Hingmancollec- tie no 2478. Het gaat om een her meting van de verkaveling van de polder Nieuwland uit 1505. Vandaar de nauwkeurige verkaveling, terwijl het overige, oudste deel van het eiland Huisduinen niet verkaveld is weergegeven. 'Natuurlijk zouden we deze herme ting als gevolg van een primitieve ruilverkaveling kunnen verstaan, maar het is evenzeer aanneme lijk dat de Allerheiligenvloed van 1570 ook dezen polder heeft over stroomd, waarna dan door den oor log met Spanje eerst rustiger tijden voor de herdijking zijn afgewacht.' Aldus J. Belonje in de Helderse Cou rant van zaterdag 13 februari 1937.1) Inderdaad is op deze kaart schit terend te zien dat de Allerheili genvloed het eiland van west naar oost 'middendoor' gescheurd had. En ook in het noorden waren 'in braken' geweest en dientengevolge 'zandtongen' over de poldergron- den van het Nieuwland gespoeld. De waardevermindering van de desbetreffende percelen is duide lijk van de kaart af te lezen: Gerrit Dirksz. Langendijk heeft de prijzen van de percelen in stuivers per roede aangegeven! Volgens H. Schoorl is deze kaart gemaakt in opdracht van de (Calvinistische) koopman Isaac le Maire. Die had namelijk in 1599 de Oogduinen en hun aanwassen de Schoten, de Garst en Quelderduin gekocht uit de nalatenschap van Lamoraal, graaf van Egrnond. 2) Toch blijft de vraag waarom juist de verkaveling van de polder Nieuwland zo nauwkeurig geschiedde, want de eigenaren worden met name genoemd. En juist deze gronden werden niet verkocht aan Isaac le Maire. Interessant is de hoofdindeling van de polder Nieuwland tussen Gerrit Dirksz. Langedijk (1561? - 1624) De landmeter Gerrit Dirksz. Langedijk werd omstreeks 1561 geboren als zoon van Dirk Jansz. Langedijk en Alijd Gerrits. Vader Dirk, in een rekening uit het oud-archief van de Zijpe in 1572 'Dirck Jansz. van Langedijck' genoemd, was waarschijnlijk uit Langedijk afkomstig, maar vestigde zich in Alkmaar. In elk geval was hij tijdens het beleg van Alkmaar (1573) actief bij de modernisering van de fortificaties. Hij was hoogstwaarschijnlijk ook landmeter evenals zijn tijdgenoten Louris Pietersz. - 1587) en Adriaan Anthonisz. (1541 -1620). Alkmaar was in die tijd (naast Edam) een belangrijk centrum voor landmeters en waterstaatkundigen. Het Alkmaarse stadhuis bood niet alleen onderdak aan de hoogheemraadschappen 'Uitwaterende Sluizen' en 'Hondsbossche en duinen tot Petten', maar ook aan de bestuurscolleges van diverse droogmakerijen als de Zijpe en Wieringerwaard Gerrit Dirksz. Langedijk zal zijn eerste scholing genoten hebben aan de Latijnse school (Murmellius Gymnasium), waar behalve Latijn ook wiskunde gegeven werd aan leerlingen van 7 - 15 jaar. Toen Gerrit Dirksz. dertien of veertien jaar oud was overleed zijn vader; die werd op 3 augustus 1574 in de Grote Kerk begraven. Toch heeft Gerrit zijn studie kunnen voltooien. Behalve landmeter, met name in de Zijpe, maar ook op de eilanden Huisduinen en Texel, was hij tevens lakenkoper. Over zijn inkomsten uit dat bedrijf zijn geen cijfers bekend. Wel weten we uit testamenten van 1617 en 1618 dat Gerrit Dirksz. Langedijk en zijn vrouw Aafje Cornelis zelf hun vermogen dan schatten op 26.600 gulden. Hoewel redelijk welvarend behoorde hij hierdoor zeker niet tot de Alkmaarse elite. Dat hij in Allernaar géén bestuurlijke functie verkreeg zal echter vooral te maken hebben gehad met het feit dat hij het katholicisme trouw bleef. Gerrit Dirksz. Langedijk, wiens vader al enig land in de Zijpe bezat, is daar wel enkele malen molenmeester geweest en in 1619 zelfs schepen en heemraad. Kort voor zijn dood in 1624 had hij in vijfjaar tijd een dochter en drie zoons verloren. Hij werd opgevolgd door zijn oudste en enige overgebleven zoon Dirk Gerritsz. Langedijk (1590 - 1665). 50

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 12