Helder. Koninklijk Instituut v. d. Marine Hr.Ms. Van Speyk op zijn ligplaats op de Rijkswerf zwembad werd de grondslag gelegd voor mijn "zwemcarrière" als imitatie-duikboot. Van de meer maritiem gerichte herinneringen komt in de eerste plaats de haven, met als rustpunt voor de werfbrug het zwarte wachtschip Koningin Emma, als een kloek tussen het marinegrijs. De loop langs het Koninklijk Instituut naar het Marinehospitaal, vanwaar we vader mochten ophalen. Dan waren er de afmeervlotten, die een onweerstaanbare aantrekkingskracht op me uitoefenden. Samen met Fieke (Feenstra Kuiper) zat ik op zo'n verboden ding toen er een touw losschoot. Fieke trok zo hard ze kon om weer bij de kade te komen. Zelf weet ik er alleen nog maar van dat het water met een noodgang langs trok. Een brave "Jan" heeft ons weer op de wal gehaald. Daarna kreeg Fieke een enorme uitbrander, omdat ze de oudste was. Broek met gouden lat en pothoed Het zal augustus 1930 geweest zijn dat broer Kees en ik naar de kapper moesten. Nu was dat iemand waar ik niets van wilde weten. Ik dat we in het "Bosje"achter de Paleistuinen speelden. Door en ik vlochten dan ijverig kransjes van paardebloemen en madeliefjes voor onszelf of voor het zusje van Door. Het feest was compleet als de Marinekapel in de muziektent speelde. Van de passage over de werf mochten we ook gebruik maken om naar het zwembad of de tennisbanen te gaan. Voor de laatste kwamen we natuurlijk nog niet in aanmerking - in het of tante Luuk in het midden met Margriet aan de hand en Door en ik, de één voor en de ander achter. Door en ik mochten niet voorbij die barrière. Vooral mijn moeder was handig met het pareren van uitbraakpogingen, waar het Door en mij meer en meer om snelheid ging dan om een ruzie te beslechten. Zwarte kloek tussen het grijs Een lieflijker beeld is de herinnering aan de middagen Haven plein 16 Het K.I.M

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 8