Boekbespreking 3 Met de uitgave van het boek "Opgegraven Verleden" van Jan Carsjens en Piet Riteco worden opnieuw veel geheimen ontrafeld uit de periode van de Tweede Wereldoorlog in Den Helder. Verschafte recent nog het artikel van Hans Nauta in dit blad meer duidelijkheid over het bombardement van 24 - 25 juni 1940, het uitgebreide onderzoek in de oorlogsarchieven door genoemde auteurs geeft een compleet overzicht in boekvorm van de gesneuvelde geallieerde en Duitse militairen die op de Algemene Begraafplaats te Den Helder begraven zijn geweest. De namenlijst van de omgekomen militairen is uit de begraafregisters van de gemeente Den Helder opgenomen door Thomas Zuijderland uit Oegstgeest. Bijna anderhalfjaar hebben de auteurs aan het boek gewerkt. De namenlijst uit de oorlogsperiode bleek op een aantal punten onjuist. Om volledigheid te krijgen moesten zij onderzoek doen in het Helders gemeentearchief. In de oorlogsarchieven hebben de auteurs de logboeken van meldingen moeten vergelijken met de begraafregisters. Daarbij hebben zij een groot aantal teksten van grafstenen op de Nederlandse oorlogsbegraafplaatsen zorgvuldig vergeleken met de gegevens uit de Helderse registers. Alle stoffelijke overschotten van de geallieerde en Duitse militairen zijn namelijk na de oorlog herbegraven op de oorlogsbegraafplaatsen elders in Nederland, of in het vaderland van de omgekomen militair. In Den Helder ligt geen gesneuvelde buitenlandse militair meer begraven. Tijdens het onderzoek naar de doods-oorzaak en de gegevens van de omgekomen militairen werd de lijst steeds completer, maar riep uiter-aard ook weer vragen op. Want op de vraag wat de omgekomen militair naar Noord-Holland had gebracht, een scheepsongeluk, een vliegtuigcrash of een gevechtsactie, moest een antwoord komen. Het boek geeft dat en meldt daarbij nauwkeurig naam, rang en functie van de gesneuvelden. De vele aparte foto's, uit vooral het privé-archief van Piet Riteco, maken het boek bijzonder. De auteurs schrijven dat in mei 1940 op last van de Duitse bezetter een militair ereveld werd ingericht op de Helderse Algemene Begraafplaats. De eerste graven lagen in het z.g. plantsoen van Springer. In de loop van de oorlog werd het ereveld verplaatst naar de hoek Jan Verfailleweg - Duinweg, direct naast de rooms-katholieke begraafplaats. Op het militaire ereveld, in de volksmond het "Duitse kerkhof', werden zowel Duitse, als geallieerde militairen en een enkele keer een burgerslachtoffer begraven. In de regel werden allen, dus ook geallieerden, met militaire eer begraven. Aan het einde van de oorlog telde de militaire begraafplaats te Den Helder vele graven met houten en metalen kruizen. Het boek is duidelijk en overzichtelijk geschreven. Zo lezen we over de luchtaanval die op 2 augustus 1941 werd uitgevoerd: "Om 14.16 voerden drie Blenheims van het 82e squadron Bomber Command Op 27 september 1944 voerden 68 Beaufighters aanvallen uit op een konvooi van 23 schepen die bij Den Helder voor anker lagen een aanval uit op een V.P. boot. De toestellen behoorden bij een formatie van 27 vliegtuigen die eerder deze dag waren vertrokken vanaf de basis Bodney, Norfolk. Opdracht was het aanvallen van waargenomen schepen bij Ameland en Texel. Nadat een konvooi op 10 km ten zuidwesten van Den Helder was gelokaliseerd werd de aanval ingezet waarbij de schepen hevige tegenstand boden. Het patrouillevaartuig HS855, dat om 12.05 de haven van Den Helder had verlaten, kreeg twee voltreffers en vloog in brand. De bemanning verliet het schip dat zinkende was, maar slaagde er toch nog in de Blenheim IV.V6026 te raken met de scheepsflak. Een van de Blenheims stortte in zee en de drie bemanningsleden kwamen om het leven. De 30-jarige William Thomas Ellis, waarnemer, werd begraven te Kiel. De 21-jarige Angus D.W. Curr werd begraven te Esbjerg, Denemarken. De 27-jarige wing commander pilot Kenyon Oswald Burt werd op 6 augustus 1941 begraven op de Helderse begraafplaats, en na de oorlog herbegraven op Bergen op zoom". "Opgegraven Verleden", ISBN 90-806234-0-7, is voor 16,95 verkrijgbaar in de boekwinkel. Rens Schendelaar

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 5