Van het bestuur Waarde stadsgenoten, De zomer van 2005 gaat niet bepaald de boeken in als een "top- zomer" in de trant van maximale zonuren, volle stranden, smeulen de BBQ's en tot laat in de avond voor tent en caravan. Nee, in de ogen van de verstokte strand-en campingtoerist zal er zeker geen sprake zijn geweest van een "top- zomer". Ook de achterblijvende stadsgenoten zullen zich wellicht wat meer van de zomer voorge steld hebben. Maar de bezoekers die bij het maken van hun vakan tiekeuze juist ook het achterland van het strand en de zee hebben laten meewegen, zouden wel eens een andere mening kunnen zijn toegedaan. Tijdens een "zomer"- reportage op de nationale televisie, werd door de verslaggever aan een gezin op een camping in Petten gevraagd hoe de dagen werden doorgebracht. Zonder blikken of blozen werd vervolgens een heel rijtje opgesomd van attracties in de omgeving met daarbij prominent: het fort Kijkduin. Enige dagen later werd in een artikel in de Helderse Courant aandacht besteed aan de bezoekersaantallen van de Helder se attracties. Tevredenheid alom. Terecht. Den Helder weet steeds beter zijn gewilde toeristen te ontvangen. En daar spelen de historische locaties en gebouwen een uitermate belangrijke rol bij. Vijftien jaar geleden, met het vallen van de "Muur", was het ontegenzeggelijk duidelijk geworden dat Den Helder zijn bakens diende te verzetten. Onder meer toerisme werd één Van de nieuwe toverwoorden. Enige jaren eerder ontstond, tweehonderd jaar havenstad!, een hernieuwd historisch besef waar onder meer onze vereniging uit is ontstaan. Nu, na circa vijftien jaar, wordt het steeds evidenter dat beide stromingen elkaar zeer kunnen versterken. Daarbij gaat het niet alleen om de "grote" initiatieven, maar evenzeer om de samenhang in de breedte. Tal van voorbeelden hiervan zijn de afgelopen zomermaanden de revue gepasseerd: inbreng van Helderse ondernemers voor het behoud van onze historische panden zoals het oude Stadhuis en de Boeg, het terugbrengen in oude luister van de watertoren, waarbij vooral ook de gemeente flink in de buidel heeft getast, maar ook b.v. het initiatief van de Helderse Vereniging voor Sociale Geschiedenis om historische stadstochten te organiseren en de start van de restauratie van de Bonaire, geven voeding aan het beeld dat het historisch besef in Den Helder leeft en zelfs een nieuwe fase ingaat. Een fase waarin ondernemend Den Helder, gemeente én vrijwilligers organisaties, zoals b.v. de onze, in gezamenlijkheid de historische kracht van Den Helder nieuw leven in blazen. Die gezamenlijkheid met betrokken bewoners is de afgelopen jaren teveel uit het oog verloren. Zo is met de herontwikkeling van de "Oude Rijkswerf' tot nu toe te weinig rekening gehouden met deze vaak onbetaalbare inzet. De tomeloze inzet van b.v. de vrijwilligers van het Lichtschip Texel verdient daarom bredere steun. Uitvoerende vrijwilligers binden zich vaak voor jaren, terwijl als de exploitatie van een attractie niet slaagt de ondernemer De uitdaging is er dus in gelegen om een optimale combinatie te bewerkstelligen. Voor Den Helder zal gelden, dat het aantal betalende bezoekers per jaar voor een attractie de honderdduizend zelden zal overtreffen. Bij een aantal van enige tienduizenden betalende bezoekers per jaar is op regionaal niveau al sprake van een prima attractie. Niets mis mee dus. Maar de aantallen houden in dat een volledig commercieel draaiende exploitatie niet mogelijk zal zijn. Samen optrekken met betrokken vrijwilligers is dus het devies. In de nieuwe cultuurnota van de gemeente wordt het belang van het betrekken van de historische verenigingen bij de stadspromotie onderstreept. In de nota, zien en gezien worden, wordt zelfs een heel hoofdstuk aan het Helders erfgoed gewijd. Helaas is de nota vooralsnog weinig concreet in haar uitwerking. Bij een voorlichtingsavond over de nota bleek echter dat binnen de gemeente wel degelijk wordt nagedacht om bij de verdere ontwikkeling van het terrein van de "Oude Rijkswerf' de verenigingen te betrekken. Prima! Met name werd aan mijdoor de direct betrokken ambtenaren gevraagd mee te denken over de al eens eerder geopperde inrichting van een "Helderse Historische Kamer". Precies! Een goed voorbeeld van het zoeken naar een hernieuwde samenwerking. Een concreet initiatief trouwens, dat uitstekend ook in gezamenlijkheid met de overige verenigingen kan worden opgepakt. Laten we dit najaar met alle betrokkenen ten behoeve van dit doel eens flink ons beste beentje voor zetten! Pieter Blank 2

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 4