Grote publieke belangstelling op Historisch Weekend voor ongewenste toestanden zorgt. Hiermee komt de HHV met haar niet aflatende pleidooien voor een ordentelijk monumentenbeleid zelf in een precair publicitaire positie te verkeren. Maar het valt allemaal reuze mee, zo wijst een bouwkundige inspectie uit. De HHV verkreeg de toren in 1990 in eigendom tegen betaling van één gulden. Overigens verkeert de klok wel in deerniswekkende staat. Het uurwerk is compleet ontregeld en de wijzers verbogen. Kortom, wie met een blik op de HHV-toren wil weten hoe laat het is, wordt niets wijzer. Dat de Helderse Historische Vereniging wel degelijk 'bij de tijd' is, bewijst haar kwartaalblad Levend Verleden. In het juninummer ontrafelt Hans Nauta het mysterie rond het bombardement op Den Helder in de nacht van 24 op 25 juni. Is het nu uitgevoerd door Engelse of door Duitse vliegtuigen? Het was de Royal Air Force concludeert Nauta op basis van archiefonderzoek. De stichting Nautische Monumenten breidt haar collectie uit met de Disponibel, een historische kraak. Het schip dateert van 1902 en deed jaren dienst als zeilend vrachtschip. Directeur Gerrit Seegers van Woningstichting Den Helder kondigt een ware bouwstroom aan. Het zal eerste palen gaan regenen. Niet alleen in het stadshart maar ook daarbuiten. Zo wordt in De Schooten gebouwd aan nieuwe appartementen voor ouderen. Goed nieuws voor een stad die zijn inwonertal gestaag ziet teruglopen. Donderdag 23 juni 2005 telt de marinestad zeggen en schrijven 59.061 inwoners, driehonderd zielen minder dan aan het begin van het jaar. Den Helder besluit de maand met het ioe Historisch Weekend. Allerlei antieke voer- en vaartuigen zijn ervoor naar Willemsoord gekomen, in totaal zo'n 450 deelnemers. Tienduizenden Eigen klokkentoren HHV in opspraak genoten van een prachtig weekend met vooral een zonovergoten zondag. Voor pessimistisch ingestelde jutters heeft de maand juni een onvergetelijk slot. In de tragikomedie Cape Holland wordt een nieuw hoofdstuk opgeslagen. De ondernemer achter Libéma, Dirk Lips, slaat terug. Hij heeft wel voldoende geïnvesteerd in het attractiepark, is de boodschap. En als de wiedeweerga dient er meer geld gestoken te worden in de toekomst van de oude rijkswerf. De Helderse investeerder Huib Broeke geeft het goede voorbeeld. Hij koopt het half uitgebrande oude raadhuis aan de Kerkgracht en slaat de hand meteen aan de hamer voor de restauratie van het monument. Ruud Claessen 39

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 41