36 30 april Koninginnedag: multiculturele markt op Willemsoord bij de watertoren en het graven van een gracht in de Beatrixstraat. De gemeente houdt op dinsdag 19 april een informatiemarkt voor inwoners van Den Helder. Een breed publiek neemt nader kennis van onder meer de plannen van Gall. Helderse geschiedenis leeft. Dit blijkt wel uit de tweede druk die het boek Den Helder in Tweede Wereldoorlog beleeft. De eerste druk was in een mum van tijd uitverkocht. Rens Schendelaar is de auteur. De nieuwe druk omvat maar liefst negenhonderd exemplaren. Het boek maakt deel uit van de Helderse Historische Reeks. De politie houdt veertien jongeren aan op verdenking van de golf van inbraken eerder dit jaar (zie ook Levend Verleden, juni 2005). Met de arrestaties daalt het gemiddelde van het aantal inbraken in Den Helder van drie naar één per etmaal. De stichting Historische Grafmonumenten luidt de noodklok over de deplorabele staat waarin een marinemonument zich bevindt op de begraafplaats. Het monument is opgericht ter nagedachtenis van de omgekomen marinemannen bij de ramp met de Gobius in 1860 op het Marsdiep. Ook het monument voor de vijfenzestig omgekomen opvarenden van de in 1882 gezonken marinebodem Adder verkeert in een niet al te beste staat. In schouwburg De Kampanje wordt de 28e Seniorenmiddag gehouden. Het is een muzikaal feest van herkenning en ontmoeting dat telkenmale een volle grote zaal trekt. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Beatrix schenkt de christelijke Oranjevereniging een zitbank aan de Helderse gemeenschap. De maand krijgt een besluit met een drukke, zij het weinig zonnige, Koninginnedag. Cafés als De Bliksem en De Engel in de Koningstraat houden een gezamenlijk en royaal rockfestival, de kinderen waren weer druk in en rond de buurthuizen en een multiculturele braderie op Cape Holland trok veel volk. De Helders-Antilliaanse jongere Fabio Quirindoongo verschijnt op televisie tijdens het nationaal programma ter gelegenheid van het jubileum van de koningin. Quirindoongo was een van de 25-jarigen die de vorstin een symbolisch cadeau mochten overhandigen. De Heldernaar had een baksteen meegenomen afkomstig van het afgebroken deel van de Falgabuurt in Nieuw-Den Helder. Een brok puin als symbool voor de wederopbouw van dit verpauperde deel van Den Helder. Mei 2005 Dodenherdenking 4 mei wordt stijlvol gevierd met een aantal bijeenkomsten op de begraafplaats, bij het monument voor Hen die Vielen, het vliegeniersmonument in de Tweede Vroonstraat en bij het oorlogsmonument aan de Prins Hendriklaan. Bevrijdingsdag 5 mei gaat ongemerkt aan Nieuwediep voorbij. Donderdag 12 mei. Het Hospice Den Helder aan de Duinroosstraat wordt geopend, een bijna thuishuis voor mensen in hun allerlaatste levensdagen. Drie jaar lang zijn vrijwilligers er voor in touw geweest. Ook een ander huis gaat open en wel het nieuwe onderkomen voor dak- en thuislozen. Het is te vinden in het vroegere hotel Wapen van Den Helder. Huisduinen houdt weer een pinksterkermis. Het evenement gaat honderden jaren terug en is daarmee onmiskenbaar de oudste kermis van Den Helder. De bewonersvereniging Huisduiner Belang bestaat dit jaar driekwart eeuw. Een 'ouderwets' verkeersongeval heeft plaats op de kruising van de Elzenstraat met de Duinroosstraat. Een vuilniswagen van de gemeente botst tegen een andere vrachtauto en slaat om. Helderse huisartsen staken mee met hun collega's elders in het land. Inzet: vijftienduizend euro of daaromtrent die elke praktijk moet inleveren als gevolg van een wijziging in het zorgstelsel. De acties duren drie dagen. Muziekvereniging Kunstzin houdt

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 38