Hedendaagse Historische Voorvallen 35 April 2005 De Julianadorper Klaas Hoornsman stelt zijn verzameling historische landbouwwerktuigen open voor het publiek. Een museum mag het niet heten, maar interessant is het wel. Het agrarisch erfgoed is te zien in een loods op de hoek van de Langevliet met de Schoolweg. Vroeger zaten ze een pijpje te roken op de dijk. Vandaag de dag zijn er de hangouderen in het stadscentrum. Zo wordt een groepje senioren met scootmobiels ofwel boosters de deur gewezen van het overdekte winkelcentrum Kroonpassage. Betrokkenen protesteren en roepen luid en duidelijk dat ze zich gediscrimineerd voelen. Het artillerieschietkamp Botgat is echt geschiedenis met de sluiting van het Maaskamp aan de Nieuweweg. Botgat in de duinen bij Groote Keeten functioneerde voornamelijk als schietkamp voor de luchtdoel-artillerie. Aan luitenant-kolonel D. Fiege de eer om als laatste het licht uit te doen van het Maaskamp. Het echtpaar Mieke en Aat Rietveld gooit een emmer zeewater tegen het zeilstoomschip Bonaire. Het wrak, want meer is het niet, ligt in een dok op Willemsoord. De ceremonie luidt de restauratie in van het schip. Het karwei zal naar verwachting zeven jaar duren. Een opmerkelijk geluid wordt opgetekend bij het afscheid van L. Bruin als commandeur van de Koninklijke Marine. Het Navo- eskader waarover Bruin het commando voerde, mocht van hogerhand geen hulp verlenen aan slachtoffers van de tsunami-ramp die Azië trof op tweede kerstdag van 2004. Bruin noemde dit bij zijn afzwaaien een gemiste kans. April 2005 Woensdag 13 april onthullen rabbijn J. Jacobs en de 6-jarige Noa Coltof een gedenksteen voor de 256 joodse Heldernaren die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgebracht. De gedenksteen is te vinden op het Israëlitische deel van de begraafplaats in Huisduinen. Tijdens de plechtigheid leest wethouder Eljo Vos alle namen van de slachtoffers voor. Want die mogen niet vergeten worden (zie ook Levend Verleden, juni 2005). Het door brand geteisterde oude raadhuis aan de Kerkgracht haalt het nieuws weer. Nu wegens tal van diefstallen waaronder unieke glas-in-loodramen. Ze worden later teruggevonden, achteloos gedumpt in een paar bosjes. Brand, het is een ramp die ook een Turks gezin in de Asterstraat overkomt. De politie spreekt van een misdrijf. Een nieuw stadshart is weliswaar nog geen historisch feit, maar de lange aanloop ertoe maakt op zichzelf al geschiedenis. In april wordt weer een nieuwe stap genomen en wel met de publicatie van het ontwerp voor een nieuw stadscentrum. De stedenbouwkundige Stefan Gall tekent ervoor. In het nieuwe stuk zijn tientallen inspraakreacties verwerkt die het voorontwerp van juni 2004 losmaakte. Gall wil bebouwing aan de dijk bij Lands End toestaan, maar handhaaft zijn plan voor een enorme woontoren 5 AlöAh'jfc. .Au ,y hii Monument van de omgekomenen van de in 1882 gezonken marinebodem Adder verkeert in een niet al te beste staat. Het gedenkteken staat op de begraafplaats van Huisduinen

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 37