Correcties Juninummer Levend Verleden Op verschillende plaatsen in Nederland blijken oud-Zouaven een belangrijke rol te spelen bij de opkomst van de katholieke vakorganisaties. In onder andere Arnhem, Delft en Amsterdam, werd de Zouavenbond omgezet in een RK werkliedenvereniging. Laatste Zouaaf De Zouavenbond werd opgeheven toen de laatste nog levende Zouaaf overleed. Dat was de 95-jarige Petrus Verbeek uit Hintheim. Verbeek overleed op 27 september 1946, bijna op de kop af 76 jaar nadat hij had deelgenomen aan de slag om Rome. Met hem was een eind gekomen aan een opmerkelijk stuk vaderlandse geschiedenis. Wat herinnert er tegenwoordig nog aan de Zouaven? In Italië zelf staat in Rome op het Campo Verano het Zouavenmonument. Her en der vindt men in Rome en omgeving nog wel eens een Zouavengraf, of zoals in Velletri een gedenksteen. In Nederland liet pastoor Hellemons, na de vreugde die was ontstaan na de slag bij Mentana, in Oudenbosch een basiliek oprichten. De koepel van deze kerk is schaal 1:3 van de koepel van de St. Pieterskerk in Rome. De voorgevel van de basiliek is gelijk aan die van de beroemde St. fan van Lateranen in Rome. Het is voor een kleine stad als Oudenbosch een enorme kerk en heden drukt hij dan ook zwaar op de gemeentebegroting. De basiliek is gebouwd door de architect Kuijpers, dezelfde die ook de Bussumse- en Hilversumse Vituskerk gebouwd heeft. De basiliek is echter zo groot dat twee van deze Vituskerken er samen in kunnen. Voor de basiliek staat het Nederlandse Zouaven monument. Zouavenmuseum De basiliek is zeker een bezoek waard en voor wie dan toch in de buurt is: even verderop ligt het Zouavenmuseum. Dit is geopend van mei tot september op iedere dinsdag en donderdag en verder iedere eerste en derde zondag van de maand. Rob Koningstein Bronnen: Internet www.zouaven.nl - Zouavenmuseum Oudenbosch. - Weekblad van Tilburg, 26 oktober 1867. - Kronieken fraters van Tilburg 1867. - Br. Christofoor: "uit het epos der 3000 Nederlandse Zouaven", 1947. - M. van Nispen: "Pro Petri Sede, voor de stoel van Petrus". Hommage aan de Zouaven van Oudenbosch, 1995. - Tilburgse Courant, 5 april 1894. - Nieuwe Tilburgse courant, 20 mei 1895. - W. Zaal: "De vuist van de paus, de Nederlandse Zouaven en het einde van de kerkelijke Staat 1860- 1870". Amsterdam 1980. - W. van Overveld: "De geschiedenis der pauselijke Zoeaven Pro Petri Sede". Oudenbosch 1967. p.105, linker kolom: J.I.C. Deute- kom moet zijn J.I.C. van Deute- kom; rechter kolom, noot 8: B. Mil tenburg moet zijn E.J. Miltenburg. p.106: de naam van de schrijver van "Het mysterie van het bombar dement op Den Helder 24/25 juni 1940" moet zijn H(ans) Nauta i.p.v. G. Nauta. Met de annotatie van dit artikel is overigens iets mis gegaan: noot 9 moet zijn noot 1, noot 10, noot 2, enz. t/m noot 26 noot 18). p.107: De 'trieste balans' Piet Heinstraat: J.C. Hein-Latjes moet zijn J.C. Ran-Latjes (aangegeven door Dhr. H.C. Ran, Den Helder). De nummering van de huizen in de ie Emmadwarsstraat moet zijn 7, 9,11 i.p.v. 8, 9,10 (aangegeven door Dhr. J. Slagwater, Den Helder; de even nummering is afkomstig van een gemeente opgave). A.M. Handgraaf-Dito werd niet gewond in de Hugo de Grootstraat, maar aan de Van Speijkstraat 10 (aange geven door Mevr. D.G. Hillen-Laan, Den Helder; de foutieve melding is afkomstig van Anthony van Kampen). p.114: onderschrift bij de foto: Gass- rtaat moet zijn Gasstraat. p.122: middelste kolom, eerste drie regels: "Doordat de eb? Door de woelige zee? Door de zwemgordels het zwemmen bemoeilijkten?!" wijzigen in "Door de eb? Door de woelige zee? Doordat de zwemgor dels het zwemmen bemoeilijkten?!" p.123: boven de linkerkolom staat: "Algemeen Dagblad, 5 mei 1984." Deze literatuurverwijzing hoort onderaan p.182, rechter kolom. 34

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 36