was je zo wel onderweg. Eigenlijk was er een zeer gevarieerd geheel van ervaringen voor een kapelaan weggelegd. Een van mijn eerste dagen in Den Helder werd het 150-jarig bestaan van het KIM gevierd en ik zie nog al die gepensioneerde kolonels met vier halve galons op hun mouwen (galon was er in die dagen niet zo veel) stram achter de muziek aan marcheren Maar op uitnodiging van een visserman aan de Binnenhaven ben ik ook een dagje met een botter op het wad geweest. Het botkeerwant werd uitgezet en toen 's middags de fuik werd opgehaald (zou het aan mij gelegen hebben?) zat hij vol bot. Met een harder erbij. De bot werd aan de Binnenhaven in een kaar onder water bewaard (kom daar nu maar eens om!) en de harder hebben we thuis opgegeten. Ja, zo heb ik ook de lekkerste slib van mijn leven gegeten in een klein huisje aan de Visstraat. Culturele evenementen speelden zich af in Casino aan de Molengracht. Vier keer per jaar was daar een uitvoering voor de Muziekkring. Andere zalen waren er niet. De "fine fleur" van Den Helder kon je daar tegenkomen. Maar er werd daar ook gedanst door de jongelui in de "Instuif'. Het bestuur bestond uit Jaap Zwagerman, Jan Fransen (allebei op de kweekschool) en Riet van Linden. Alles in katholiek verband natuurlijk. De geestelijk adviseur, daar heb je mij weer, moest daar op toezien. Met de pastoor kon ik het goed vinden. Hij was geen "prater". Hij bezocht de parochianen nogal eens op hun verjaardag en er schijnen dan af en toe stiltes gevallen te zijn. Maar van wat hij te weinig had hebben veel eerwaardes nogal eens te veel. Eens per maand op zaterdag kwamen de geestelijken van het dekenaat om beurten bij elkaar voor een borreltje. Alle parochiële en andere plaatselijke sensatie werd dan uitgewisseld. "Bouwpastoor Hoek besprak dan de vorderingen van zijn nieuwe parochie in "Jerusalem", pastoor Verhoeff van Breezand wist nogal eens pikante details van vroeger te onthullen en deken Harst vertelde van zijn aanvaringen met wethouder Van der Vaart. Grootse plannen voor een geheel nieuw stadscentrum kwamen ter tafel. Het station gaat weg, de Keizerstraat wordt doorgebroken, het is niet te geloven! Ach ja, is dat alweer 50 jaar geleden? Frans van der Vlugt De Vismarkt met doorkijkje maar de gasfabriek 3°

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 32