29 Tot de OLVOO parochie behoorde ook de wijk Tuindorp. De foto is genomen vanaf de toren van de Tuindorpschool richting de Linie aangeschreven en er ging dan ook een groepje z.g. voortrekkers naar de Worldjamboree in Canada, wat toentertijd toch een uitzonderlijke gebeurtenis was. De welpen, een soort aspirant-verkenners, behoorden ook tot deze beweging. Ze werden geleid door An Goutier, Riet Dito, Tiny Goes en Trees Boom en eigenlijk ging ik daar nog het liefste naar toe, maar dat was misschien ook omdat de leiding daarvan was toevertrouwd aan een aantal aantrekkelijke jongedames. De OLVOO-kerk was ook in die dagen al aan allerlei restauratie- en reparatiebeurten toe. Pastoor Schrama deed vele zondagen - soms tot vervelens toe - onder de mis een dringend beroep op de parochianen om toch vooral de desbetreffende collectes royaal te gedenken. In de hoogmis zong een koor van uitsluitend mannen onder de bezielende leiding van Dirk Ploeg. Op zondagavonden ging ik wel eens bij hem op bezoek en dan beproefden we onze krachten op liederen van Schubert en Schumann. De organist was mijnheer Riesselman, die zijn voorspel elke zondag begon met een citaat uit Liszt's "Les Préludes". Deze zeer aimabele en eenvoudige man dreef zijn kruidenierszaak op de Spoorgracht. Pas onlangs hoorde ik dat hij in de oorlog Joodse onderduikers had gehuisvest. Het mannenkoor was een hechte vriendenkring. Elke week werd er gerepeteerd en elk jaar in de zomer was er - uitsluitend voor de mannen - een uitgaansdag. Daar mocht ik ook eens mee en dat was een bijzondere ervaring. Slager Krijgsman uit de Nieuwstraat had grote bakken met lekkere hapjes Waargemaakt en er ging ook een doos, jawel een doos, jenever mee. Na een vroege mis in de kerk vertrokken we met een bus en halverwege de Schermer, het zal ongeveer half tien geweest zijn, haalde iedereen zijn glaasje te voorschijn en werd het eerste rondje getapt. We bezochten de pyramide van Austerlitz en het huis van ex-keizer Wilhelm II in Doorn. Op de terugweg was er een diner bij Halkema op de eerste verdieping aan de Nieuwendijk, waarna in Carré de "Snip en Snaprevue" werd bezocht. Enige haast was daarna geboden, want de laatste pont over het Noordzeekanaal ging om twaalf uur. In Limmen werd "Kwartje koffie" nog bezocht en aangezien ze daar ook nog wel wat anders dan koffie hadden werd het toch nog half twee voor we weer terug waren. Als kapelaan was je ook "geestelijk adviseur" van allerlei organisaties. De taak van deze functionaris was gelukkig niet al te duidelijk en beperkte zich meestal tot af en toe een Weine speech. Mij waren de KAV, de katholieke arbeidersvrouwen, de KAB, de Credo Pugno-club en ongetwijfeld nog wel andere gezelschappen toegewezen. De KAV was de tegenhanger van het veel deftigere Gilde. Een paar avonden per week

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 31