de Grafelijkheidsduinen. Na de sluiting van deze voorziening in 1975, in verband met de verhoging en verbreding van de Helderse zeewering tot Deltaniveau, weken ze eerst uit naar een tijdelijk ingerichte geweer- en pistoolschietbaan op het luchtdoelschietterrein "Falga" om vervolgens, vanaf de opening in november 1976, gebruik te gaan maken van de schermenschietbaan van de Koninklijke Marine.4 Noodzaak en genoegen Vroeger werd schieten, anders dan tegenwoordig het geval is, gezien als een nuttige activiteit. De i6e eeuwse "Chronike van Vlaanderen" typeert schieten als een verheven sport "byder selver eerbare hantieringe vruecht ende ghenouchte inden mensche vermeerst ende verweet werden, ende alle onghenouchten versteken en verdreven". In diezelfde tijd vroegen de Leidse kloveniers5 hun stadsbestuur subsidie "omme vrijnscappe ende eendrachdicheyt onder den selven schutten te macken". Schieten in de i6e en i7e eeuw was natuurlijk meer dan alleen maar een bron van vreugde, vermaak en vriendschap. De schutterij speelde toen immers een zeer belangrijke rol bij de defensie van stad en land. Door het organiseren van schietoefeningen- en wedstrijden leerden de schutters als het ware spelenderwijs omgaan met boog of vuurwapen. In de stad waren zij dan ook de best gewapende en geoefende 'soldaten', in die hoedanigheid niet alleen verantwoordelijk voor Het logo van SSV "De Vrijheid" de verdediging naar buiten toe, maar ook voor het bewaren van de stadsvrede (orde, rust en veiligheid in de stad). Veel oefenen was dus van groot belang. Dat gebeurde bijv. op de "maen(t)schut", een maandelijkse, onderlinge schietwedstrijd die plaats vond op het Doelenterrein. Af en toe waren er ook wedstrijden tussen verschillende schutterijen. In Brabant werden "landjuwelen" georganiseerd, kostbare, meerdaagse wedstrijden. In Holland was het jaarlijkse "papegaaischieten" populair. Dat evenement begon 's ochtends vroeg met de zogeheten "morgenspraak", waarop een nieuw bestuur gekozen en de jaarrekening afgesloten werd. Een soort moderne jaarvergadering dus! Na afloop daarvan genoot men van een uitgebreid schuttersmaal met pijpers, tamboers, en muzikanten en rederijkers die een gelegenheidsstuk opvoerden.6 De schietsportverenigingen spelen tegenwoordig geen enkele rol meer in de verdediging van stad of land. Daarom worden degenen die voor hun plezier de schietsport bedrijven door de buitenwacht vaak, geheel ten onrechte, met een scheef oog aangekeken. Alleen het wedstrijdelement is gebleven. Om uit te maken wie in een bepaalde discipline de beste schutter is, organiseert "De Vrijheid" jaarlijks een korpscompetitie. Daarnaast zijn er wedstrijden met andere schietsportverenigingen. In de Noordkop met de naamgenoten van "De Vrijheid" uit Wieringen en Wieringermeer. Vroeger ging het om de "Balgzandtrofee", nu is de "Noordkop Trofee" de inzet. Sinds 1896 is schieten een Olympische sport! Veel mensen die er afkerig van zijn vergeten dat. Het is een individuele tak van sport, die grote concentratie en zelfbeheersing vergt: "Zoals James Bond op het witte doek het pistool weet te hanteren, zou men haast denken dat het een koud kunstje is om op een afstand van een meter of twaalf een doelwit te raken. "Vergeet het maar rustig", zeggen de leden van "De Vrijheid". Zelfs de beste schutter zit er nog wel eens naast. Het is allesbehalve een koud kunstje. Niet voor niets is het heel stil in de schietruimte als er geschoten wordt Zelfs aan de lichamelijke conditie worden eisen gesteld, zeker als men deelneemt aan wedstrijden. "Een schutter die in wedstrijden uitkomt heeft een T9

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 21