Helders verleden De geschiedenis is die geëxalteerde en leugenachtige oude dame. Guy de Maupassant Vrienden Kennissen In 1931 kwam de familie Zeedijk uit Boekelo (O) naar de stad Den Helder. In Boekelo was vader nog kommies, in Den Helder belasting ambtenaar 'Invoerrechten Accijn zen'. Z'n kantoor was in de Vla mingstraat. Ik weet dat nog zo pre cies omdat ik, als ik wel eens met hem mee mocht, speelde met het fonteintje in de gang. Dat kantoor was een woonhuis, misschien wat aangepast voor dat doel. Vanaf de Tivoli lag het aan de rechterkant, net vóór de Vlamingdwarsstraat. Uit die Helderse begintijd rest me nog een kleine 'schrikervaring': koekjes gappen! Hoek Joubertstraat-de la Reystraat was een kruidenierswinkeltje waar ik wekelijks met moeder bood schappen deed. Tegenover de toonbank was laag bij de grond een stelling met koektrommels met glazen deksels. Met de rug er naar toe deksel oplichten en hebbes! Dan op een keer verraadde het geluid van de deksel mij. Moe- Dick Zeedijk, moe der en zus Annie op de koek Koning straat - Konings plein der in grote verlegenheid, toege sproken door de winkelier en later thuis dunnetjes over door vader. Pluspunt: niet meer mee voor boodschappen. Op het pleintje tegenover de kruidenierswinkel woonde op de hoek van de Ambonstraat een 'getint' vriendje, Tonny Pottinga. Ik vroeg hem eens hoe hij toch aan die donkere kleur kwam. Hij vertelde me, dat z'n moeder toen ze van hem in verwachting was op een dag vreselijk is geschrokken van een neger, 't Kwam ons geloof ik niet vreemd voor... In 1933 verhuisden we naar de Krugerstraat. Een mooie brede straat met in die tijd maar weinig verkeer. Om de paar uur kwam de bus naar Huisduinen er door, wekelijks wel een begrafenisstoet en heel enkel een militaire begrafenis, wat heel mooi was. Trommels en pijpers én een muziekkorps. De terugmars met volle muziek! De kinderen waar we mee speelden kwamen uit de Krugerstraat - Hoogerwerfstraat - v/d Hamstraat en de De Ruyterstraat. Eens gebeurde er een vreselijk ongeluk in de straat. De kleine Jantje Stuart uit de Hoogerwerfstraat liep onder een taxi, dood. Na schooltijd én 's avonds troffen de 'hangjongeren' van toen zich met wat 'knoerten' (straatvoetbal). Eens stond ik op keep voor de De Krugerstraat richting de Polderweg 14

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 16