igen altijd ien is age er n i en nteelt. p en veg En ectare ns n de jaren idelijk in n nt et vee tjes vervangen door de nog goedkopere elektrische gemaaltjes. Maar ook door de bouw van woonwijken als Nieuw Den Helder, de Schooten en Drooghe Weert bleef er geen watermolentje staan, overbodig geworden werden zij gesloopt. Herinnering In de voormalige polder, nabij de Linie aan de westzijde van de Middenweg, stonden twee watermolentjes die veel Nieuwediepers nog hebben zien malen. Zij stonden net buiten en net binnen de Linie. Het molentje dat buiten de Linie stond maalde nog tot in de jaren 1960 het water. Volgens het Gemeente Jaarverslag 1915 stond er ook een watermolentje ten behoeve van de gemeentereiniging op een weiland in het Brakkeveld (nu Tuindorp). Deze werd als winstgevend omschreven; het bijzondere is dat het molentje bij droog weer het land van water voorzag en dat het de groei van het grasgewas bevorderde dat als voer werd gebruikt voor de paarden van de gemeentereiniging. Het is allemaal weg, net als de watermolentjes die moesten wijken voor de aanleg van het bijna 70 ha grote bedrijventerrein het Kooypunt. Ondanks de historische vernoemingen van de doorgangswegen als Schrijnwerkersweg en Touwslagersweg kon er geen plek worden vrijgemaakt voor de laatste historische watermolentjes die nog niet zo lang geleden de landerijen van hoeve Kwelderbeek bemaalden. Niet alleen verdween het landelijke karakter van de streek, maar tevens de weinige nog aanwezige watermolentjes. Het behoud van de Helderse historie lijkt door zo'n beslissing weer verder weg dan ooit. Nog slechts drie watermolentjes Zo'n zeventig jaar geleden stonden er in het gebied dat we nu kennen als Nieuw Den Helder ten oosten van de Jan Verfailleweg, tien watermolentjes. En in het gebied, tussen de Zanddijk, Doggersvaart, Nieuweweg en Middenvliet stonden er ook minstens tien. In totaal stonden er tussen de Helderse Linie en de Callantsogervaart zeker zo'n zestig molentjes. Nu draaien er nog slechts drie in het Koegras, en alle drie voor de bollenteelt. Zo staat er één midden in het gebied tussen de Zanddijk en de Doggersvaart nabij het inmiddels verlaten Marine Hoofdkwartier, eigendom van G. Jimmink van de Middenvliet. De tweede molen is van de gebr. Thomas achter in het land van hun bedrijf Langevliet 18. De derde bevindt zich langs de spoorbaan, nabij de Koegrastunnel. Alle molentjes functioneren nog en worden onderhouden. Uitvinder van het principe windwatermolens was Heer Floris van Alkemade. In zijn werk: "Nederland als polderland", (1932) schrijft dr. A.A. Beekman: "Intussen waren in het begin der 15e eeuw de windwatermolens uitgevonden, of althans hier te lande voor het eerst toegepast. Wij lezen namelijk dat in 1408 Heemraden van Delfland naar Alkmaar zijn gereisd om den molen te gaan zien, waarmee Floris van Alkemade en Jan Grietensoon water hadden uitgeworpen. Nog voor het einde dier eeuw werden watermolens gesticht te Schoorl en Drechterland; in Schieland werd de eerste opgericht in 1434, in Delfland waren er in 1440, in 't land van Arckel in 1456 enz. De weidemolens kwamen voor in Noord- en Zuid-Holland, maar alleen in Noord-Holland zijn enkele exemplaren behouden gebleven. Waaronder op Texel en in Callantsoog in het weiland tegenover natuurgebied het Zwanenwater. Bronnen Gemeentearchief Den Helder, gemeente jaarverslagen Archief Helderse Courant, diverse jaargangen Nederland als polderland, door A.A. Beekman (1932) Het Koegras, door J. Belonje (1974) De Helderse Molenstichting "De Onderneming" heeft als één van haar doelstellingen het behouden en restaureren van de nog bestaande watermolentjes in Den Helder. Zie voor informatie op het internet www.heldersemolens.nl Via deze site wordt allerlei informatie aangeboden over de stichting, de molens die in Den Helder hebben gestaan en natuurlijk de stand van zaken rond het herbouwproject van de houtzaagmolen De Onderneming op het Molenplein. Rens Schendelaar

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 15