stond. Mits er voldoende of niet te veel wind was Bosmanmolentjes Het waren uiteindelijk de praktische nadelen, de hoge onderhoudskosten en de komst van een nieuw type molentje die de houten weidemolentjes deden verdwijnen. Een groot nadeel was bijvoorbeeld de bediening, zo moest men bij wind uit teveel verschillende richtingen de molen op de wind te zetten. Oorzaak was dan, dat de windvaan die de molen door windkracht zelf op de wind moest draaien, weigerde. Die functioneerde namelijk niet bij zwakke wind. En bij harde wind moest men de molen stilzetten om schade te voorkomen. Dat betekende dat men altijd de gang naar de molen moest maken. Verder was het houten onderstel aan verrotting onderhevig. Deze nadelen kenden de zogenaamde Amerikaanse molentjes niet. Zij werden vanaf de jaren 1930 in Nederland geïntroduceerd en werden bekend als de Bosman windwatermolens, vernoemd naar de maker van deze molentjes. Het bedieningsmechanisme is uiterst eenvoudig, het richt zich naar elk windje, hoe gering dan ook. Verder regelt het zichzelf bij krachtige wind door middel van een eenvoudige trekveer die aan de staart is bevestigd. En door een eenvoudig vlottersysteem is volautomatische peilbeheersing mogelijk. Daarbij is de betonnen onderbouw duurzamer dan het houten onderstel van een weidemolentje en hebben de molentjes lage onderhoudskosten. Al deze voordelen en de langere levensduur zorgden er voor dat de houten molentjes uiteindelijk verdwenen. Vanaf die periode werden de Bosman windwatermolens de meest voorkomende molentjes in het Nederlandse landschap. Gedurende een lange periode zijn er duizenden door de firma Bosman geplaatst, waarvan er in Nederland nog steeds in gebruik zijn. De bemaling In het Helderse gemeentearchief ligt het dossier: "Koegras i8e December Een van de molen tjes die wegens de aanleg van het bedrijventerrein het Kooypunt werden gesloopt 1901", het is een rapport van de Commissie Ingelanden van de polder het Koegras, waarin gegevens staan vermeld uit het polderarchief uit het jaar 1876. Waaronder een opmerking van de landbouwers waarin zij verzoeken om maatregelen: "Om in den zomer een hogere waterstand in den polder te verzekeren, omdat men hiervan, volgens elders opgedane ervaringen, zulke goede gevolgen meent te mogen verwachten voor de groei der veldgewassen". De commissie onderzocht toen (in 1876), "De mogelijkheid om uit de ten westen liggende duingronden 11

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 13