Geboren in het stadhuis f Huwelijk van de dag 9 Op 25 maart 1925 werd in het pand kerkgracht 1 een meisje geboren: Catharina Wilhelmia Hendrika Slort. Haar ouders noemden haarTiny. Het geboortehuis was héél groot en héél leeg, want haar ouders waren (met de Duitse herder Max) de enige bewoners. Het pand had van 1851 tot 1920 dienst gedaan als weeshuis en daarna gebruikte het gemeentebestuur het als opslagplaats en als "gaarkeuken" die er voor zorgde dat kinderen uit gezinnen die zó straatarm waren als wij ons nu niet meer kunnen voorstellen, tenminste éénmaal per dag een behoorlijke maaltijd kregen. Die ouders, Sieuwert en Sjaan Slort, waren de huisbewaarders en Sjaan was ook nog hoofd van de gaarkeuken. Lang heeft het niet geduurd want kort na de geboorte nam de gemeenteraad het besluit om het pand te verbouwen tot raadhuis en in 1926 ging de aannemer aan de slag. Het gezin vond een woning in de Weezenstraat. Op 6 oktober 1948 trouwde Tiny Slort, inmiddels dus 23 jaar, met Cor Labohm en dat werd een bijzondere gebeurtenis, zoals vermeld in het bijgaande knipsel uit de Helderse Courant. Want, onder leiding van een oom van Tiny en met behulp van een oude plattegrond van het weeshuis, werd vastgesteld dat na wat schuiven met het meubilair van de trouwzaal het bruidspaar tijdens de huwelijksvoltrekking precies daar kon zitten, waar de wieg van de bruid had gestaan. Waarschijnlijk een unieke gebeurtenis en tenminste een met een kans van één op een paar miljoen. Als Tiny nu aan vrienden of kennissen vertelt dat ze in het stadhuis geboren is, zien we dikwijls aan de gezichten dat die denken "Nou, nou, die trouwerij was ook op het nippertje" en is nadere uitleg nodig. Cor Labohm De hal van het gemeentehuis Gistermiddag om half drie wa ren wij in de fraaie trouwzaal van ons Raadhuis aanwezig. En met ons vele anderen om de vol trekking van het huwelijk bij te ■wonen van mej. Slort met de heer Labohm. Een gebeurtenis, zoals er in 1 deze zaal reeds honderden zijn voorgevallen met in het begin een spannende stilte, een ietwat nerveus gekuch, de bode, die een stoel beter op de juiste plaats zet. Dan de toespraak van de Ti eer Van Loo, in zijn functie van Ambtenaar van de Burgerlijke Stand, zoals hij die nu al bijna tien jaar vervult, het plaatsen der handtekeningen en wat al niet meer in dit voor een elk toch al tijd zo bijzondere kwartier ge schiedt en behoort te geschieden. Een zwijgende spanning, een prettige spanning ook, die dan door de heer Van Loo op tacti sche wijze wordt verbroken met de „waarschuwing" aan een der, zijn handtekening zettende getui gen: „Netjes doen hoor.'" Wjjzeiden het reeds: Een ge beurtenis als zovele anderen. Waarom wij dan aanwezig wa ren als buitenstaander? Wel om dat hiér toch iets' plaats vond, wat. zeker tot een zeer grote zeldzaamheid gerekend mag wor den. Feit is n.l., dot dit raadhuis, voor deze functie in andere vorm ook een ander doel had. Eerst weeshuis, daarna een huis waar aan eencategorie kinderen hulp en steun werd verleend. En in die dagen voor de huidige Raad huisperiode bewoonden de ouders van de bruid dit huis en werd zij, die nu in deze zaal in de echt werd verbonden ongeveer op de zelfde plaats geboren. Een merkwaardige bijzonder heid, nu verbonden aan. twee hoogtepunten uit het leven van hun dochter,-die toch wel heel uitzonderlijk genoemd mag wór den; waarvan de ouders toch eens zeker niet gedroomd zullen hebben. Wellicht een gunstig teken voor het tweede gedeelte van de levensweg van de bruid, die hoe paradoxaal! nu begon op dezelfde plaats als waar de nog wankele schreden van het eerste gedeelte van haar leven vielen. .-.-..Al heeft dan-nu het levens schip een vaste koers gekozen

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 11