Het leven van E. Loesberg, huisarts te Den Helder (1932-1947) 94 Egbert Loesberg werd op 28 Febru ari 1897 geboren als zoon van een Vlissingse buitenloods, later loods- schipper. Zijn moeder was een dochter van Egbert van Hoepen, de schipper van de reddingboot. Deze was in feite binnenloods, een bekende Vlissingse figuur. De naam Egbert stamt van die groot vader. Het was een gezin waar men er a priori van uitging dat de jongens zeeman werden. Zo was het een grote desillusie dat hij op zijn negende jaar bijziende bleek te zijn en dus een carrière als stuur man niet meer mogelijk was. Hij volgde eerst de HBS in Vlissingen, maar in de tweede klas werd hem verzocht te vertrekken, waarna hij op de HBS in Middelburg tenslotte zijn einddiploma behaalde. Hij begon zijn medische studie in Amsterdam nadat hij zich bij de Koninklijke Marine verbonden had en geholpen door zijn ouders, die hiervoor naar Amsterdam verhuisden. Zijn vader werd op dat moment namelijk, 55 jaar oud, gepensioneerd. Eind 1923 studeerde hij af en werd benoemd tot officier van gezondheid. Hij trouwde met Paulina Pieternella Spruit, de jongste dochter van een Vlissingse onderwijzer van een opleidingsschool. Zij werden toen voor 4 jaar naar Indië gestuurd. In 1928 kwam het gezin, met inmiddels drie dochters, terug in Egbert Loesberg (1897-1947). Nederland, uiteraard in de winter en Egbert Loesberg kreeg prompt longontsteking, waarvan hij met moeite genas. In 1931 kwam er nog een zoon en in 1932 kon hij, inmiddels officier van gezondheid eerste klasse, het burgerleven weer opzoeken. Dat was middenin de economische crisis niet zo gemakkelijk en zo besloot het echtpaar tot vestiging als huisarts in Den Helder, eerst Stationsstraat 7 en later Westgracht 9. Zijn toekomstige vrouw volgde na haar eindexamen HBS B, dat ze gelijk met hem deed, de opleiding tot apothekersassistente bij een Middelburgse apotheek om zo bij een eventuele plattelandspraktijk de apotheek voor haar rekening te kunnen nemen. Hij had speciaal belangstelling voor schilderkunst en was zelf een niet onverdienstelijk amateur kunstschilder. In 1938 werd hij gemeenteraadslid voor "Gemeentebelangen"; dit raadslidmaatschap moest hij opgeven toen hij in 1939 weer actief moest worden, nu als reserveofficier, bij de Koninklijke Marine. Hij was ook nog enige tijd voorzitter van de Helderse schoolvereniging 'Comeniusschool'. Als huisarts was hij succesvol en pakte hij ook de bacteriologie uit zijn studententijd weer op; hij was namelijk op de hoogte van een methode om via de kweek van bepaalde bacteriën een middel tegen astma te maken en hij wierp zich hier op in 1938 en 1939, alhoewel de wetenschappelijke wereld bedenkingen had. Ook toen al was hij niet bang uitgevallen!

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 8