Herdenken Ter nagedachtenis aan de Joodse inwoners van Den Helder die in de oorlog 1940 - 1945 zijn weggevoerd en vermoord, vanwege hun Joods zijn. •n '3 's 'J 'n Moge hun zielen gebundeld zijn. in de bundel dee leven» Op woensdag 13 april 2005 vond op de Joodse begraafplaats te Huisduinen de onthulling plaats van een gedenkplaat aan de gevel van het methaarhuis (reinigings huis). Een gedenkplaat ter herin nering aan de 256 in de Tweede Wereldoorlog (i940-'45) omgeko men joodse stadgenoten. Wethou der Eljo Vos noemde hun namen, één voor één. Hoofdrabbijn Binyo- min Jacobs, sprak de volgende her denkingsrede uit: Aan mij om te herdenken. Maar wat is herdenken? Is dat louter terugblikken? De geschiedenis niet vergeten? Of moeten we iets halen uit die geschiedenis, er iets van leren? Voor het nu en dus voor onszelf? Of voor de toekomst en dus voor onze kinderen? Wat toen geschiedde was dus toch nog zinvol, want we leren er van? Maar degraderen en misbruiken wij dan niet de gruwelijke waanzin tot een educatief project? Wij staan hier bij elkander met smart kijken wij naar elkaar. Wat afschuwelijk hebben zij geleden het onvoorstelbare bleek pijnlijk waar. Vermoord, vernederd en vertrapt de beelden spreken voor zich alleen. Twee honderd zes en vijftig levens het kwaad was meedogenloos gemeen. Het is al 60 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Maar zij die het overleefden voor hen eindigde nooit de strijd. Voor ons is er sprake van bevrijding wij van na die afschuwelijke tijd. Maar ook zij die bevrijd werden bleven getekend voor het leven slachtoffer van eeuwige haat en nijd. De onthulling van de gedenksteen door Hoofdrabbijn B. Jacobs en Noa Coltof. Waarom zijn wij nu bijeen gekomen wat is ons doel. Is het een kwestie van de joden van Den Helder gedenken of is het voor ons eigen gevoel. Wat willen wij bereiken wat is de zin van ons zijn hier. Alleen maar denken aan hun namen nog steeds staat de poort van de hel op een kier. Want wat toen geschiedde herhaalde zich ook gisteren, morgen en nu. Mensen slachten af elkander het beest mens is nog steeds even cru. En daarom is het zo essentieel dat wij blijven blikken naar het toen. En stilstaan bij het verleden want het mag zich nimmer overdoen. Maar terwijl ik u dit vertel gebeurt het op te vele plaatsen alweer. Mensen gaan de fout in telkens weer en keer op keer. Allen waren gewone mensen als u en ik, vol met gevoel. Zij hebben en hadden recht op leven ook hun leven had een doel. Allen werden zij vervolgd gewone burgers van Den Helder zij waren jood zij waren wel en niet bijzonder maar moesten het bekopen met de dood. Wie heeft hen nog gekend het einde komt er aan. De enkelen die hen nog zagen verdwijnen binnenkort van dit aardse bestaan. Maar wij zullen niet vergeten in onze armen wij drukken De joden van Den Helder die we uit ons midden lieten rukken. Wij willen hen gedenken en spreken een gebed uit. Voor de rust van hunne zielen het gebed voor de doden tot besluit. Maar ik wil hier blijven komen al sta ik hier alleen. Ik wil nooit vergeten wat hier geschiedde en bevestig dit: ameen. Na deze rede werd een gebed uitgesproken voor de zielenrust van de joodse inwoners van de stad die ver van hun Den Helder werden vermoord. Daarna vond de onthulling plaats in aanwezigheid van nabestaanden en vrienden. 93

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 7