een ministerieel besluit weer eens in als een neerstortende helikopter. Minister Kamp blijft bij zijn beslissing een contingent nieuwe NH-90 heli's in Gilze- Rijen te stationeren. Dit kost Den Helder naar schatting een slordige driehonderd banen. De Helderse Courant haalt in een commentaar vernietigend uit naar het gemeentebestuur. Het slaat wel stoere taal uit, maar die blijkt niets waard te zijn, sneert de krant. Van een ander kaliber is het nieuws, dat de Helderse poppenspeler en goochelaar Gerard Woestenburg een lang gekoesterde wens in vervulling ziet gaan: een eigen kindertheater. Het wordt gerealiseerd in de Stadshal aan het Bernhardplein. Woestenburg is bijna twaalf jaar in touw geweest voor 'zijn' theater. Keer op keer werden hem loze beloftes gedaan, maar nu komt het Vestzaktheater er dan toch. Ook in zijn nopjes is Gert-Jan Nijpels en wel met zijn benoeming tot burgemeester van Opmeer. Als wethouder werd Nijpels in 1999 van het Helderse politieke erf gejaagd in een fraudezaak. Een affaire overigens waarvoor hij door de rechter is vrijgesproken. Nijpels benoeming wordt gezien als een rehabilitatie. Maart 2005 Het Marinemuseum houdt een historische fotodag. Experts zitten klaar om door het publiek meegebrachte foto's van een datum en verklaring te voorzien. Het gaat om foto's van oude marineschepen, manschappen en verre landen. De geldpot voor de Antillianenproblematiek in Den Helder is tot op de bodem leeg. De geplaagde stad krijgt slechts een fooi - 90 duizend euro - voor projecten die zeer veel meer rijksgeld vergen. Gedacht moet worden aan scholing en werkprojecten. De aloude zeevaartopleiding verhuist van de haven naar de Sportlaan. De waterpolitie blijft in Den Helder gestationeerd. Er was sprake van dat zij in Harlingen zou worden geconcentreerd. De sterkte in Nieuwediep wordt zelfs uitgebreid met het oog op toenemende criminele activiteiten in Nederlandse havensteden. Op het Molenplein, bij de kruising van de Weststraat met de Kanaalweg en de Hoofdgracht, worden archeologische bodemmonsters getrokken. Het gaat om enkele boringen tot zes meter diepte. De operatie heeft plaats met het oog op het toekomstig stadshart. Op de locatie Molenplein is woningbouw ingetekend. In 1978 zijn bij de nieuwbouw van het Gemini Ziekenhuis aardewerkfragmenten gevonden uit de Romeinse tijd. Cape Winter 2005 Het nautische attractiepark Cape Holland haalt meerdere keren het lokale nieuws. Eind april vorig jaar werd het geopend met een stadsfeest van meer dan een week. De verwachtingen waren hooggespannen; honderdduizenden betalende bezoekers zouden de kassa's passeren. Het blijken er in de loop van 2004 zeer veel minder te zijn: zo'n zeventigduizend en dat scheelt een slok op een borrel. Daarnaast is er het slepende onderzoek van de rijksrecherche naar mogelijke fraude bij de restauratie van de Oude Rijkswerf. De affaire zou vertragend werken Gerard Woestenburg na twaalf jaar soebatten eindelijk een eigen kindertheater van de lach. op de nodige nieuwe investeringen die het bezoekersaantal moeten opkrikken. Nuchtere geesten in de stad geloven niets van dit verband en verdenken eigenaar Libema ervan een excuus te zoeken om de handen van Cape Holland af te kunnen trekken. In maart wordt een nieuw hoofdstuk opgeslagen in de tragikomedie die het pretpark dreigt te worden. De uitbaters van de megabioscoop Utopolis, de amusementshal Game Kingdom en het kinderspeelparadijs Caper's Nest zouden overhoop liggen met Libema. De klagende bedrijven zeggen last te hebben van tegenvallend bezoek, terwijl aan hun een grote toeloop was voorgespiegeld. Alsof de ellende al niet groot genoeg is, breekt ook in de beheers- en ontwikkelingsraad (BOR) van Willemsoord hommeles uit. Twee commissarissen dreigen op te stappen als Libema blijft. Burgemeester Staatsen doet een poging de brand te blussen en gaat met Libema en alle betrokkenen om tafel. Maar Cape Holland blijft onder vuur liggen. Het nationaal reddingmuseum Dorus Rijkers stampt en slingert in zwaar weer. Het heeft een overeenkomst met Libema om de kassaopbrengsten te delen. Die deal breekt Dorus Rijkers op. Het reddingmuseum zegt te weinig over te houden om de zaak draaiend te houden. Ruud Claessen 126

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 40