Brand oude raadhuis een dieptepunt 2005. Kwelderhoeve gesloopt. Op de achtergrond het gebouw waar sinds kort DTO van de marine is gehuisvest, een automatiseringsbedrijf van de krijgsmacht. 'historiserend' bouwen gesproken: het voormalige stadhuis aan de Kerkgracht staat al jaren leeg en wacht op een verbouwing tot een appartementencomplex. Door gebrek aan kopers zit er geen schot in. Inmiddels vordert de verbouwing van de watertoren gestaag. Onder grote publieke belangstelling zet een enorme kraan een nieuwe kop op de toren. De restauratie is vorig jaar februari begonnen en moet in mei 2005 klaar zijn. De gemeente trekt eenmalig 100 duizend euro uit om het zeilstoomschip Zr. Ms. Bonaire te behoeden voor zinken. De zwaar verwaarloosde oude dame dobbert sinds jaar en dag in dok I van Willemsoord. Het wachten is op voldoende geld om het voormalige marineschip in oude glorie te herstellen. Ook geld te kort komen vele Helderse huishoudens. De wachtlijst voor schuldsanering groeit allengs. Er wordt zelfs gesproken over de oprichting van een voedselbank. U leest het goed: we schrijven januari 2005. Armoede, het is overigens geen specifiek Helderse aangelegenheid, maar een venijnig fenomeen dat ook landelijk de kop op steekt. Een ander kwaad is de golf van inbraken die de Visbuurt, Indische buurt en Oud-Den Helder overspoelt. Januari 2005 Elk jaar kent zijn ups en downs. Een absoluut dieptepunt is de brand, zaterdag 22 januari, in het voormalige raadhuis aan de Kerkgracht. Het vuur verzengt de zolder en de eerste verdieping. Honderden toeschouwers zijn er getuige van. Al met al een grote schade en een ernstige aantasting van het Helderse straatbeeld, dat toch al arm is aan monumenten van statuur. 'Verloren sta je daar, van pannendak ontdaan, verbrand, verschroeit....', rouwt stadsdichter Martin van Kralingen in de Helderse Courant. Het getroffen gebouw dateert van 1851 en is als weeshuis gebouwd. (Zie ook "Levend Verleden" van maart 2005) De door vandalen aangestoken brand maakt een stadsbrede discussie los met als centrale vraag hoe Den Helder omspringt met zijn monumenten. Zo zijn er het Casino in Huisduinen en de oude Zeevaartschool aan het Ankerpark. Beide gebouwen zijn zeer zwaar beschadigd als gevolg van verwaarlozing en vandalisme. Hoeve Kwelderbeek aan de voet van de Kooybrug staat op het punt om gesloopt te worden. De opstallen vertegenwoordigen geen cultuurhistorische waarde, maar de grond waarop de voormalige varkensboerderij staat echter 124

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 38