Wat ik nog weet n5 In 1943 woonde ik op de Nieuwe- weg nr.iC en ging naar school op de Langevliet. Eind mei kwam er een Duitse soldaat aan huis met de mededeling: "Sie müssen drei Juni heraus sein". Ons huis werd gevor derd. We konden naar Den Helder, maar mijn vader werkte bij P. van der Veer aan de Rijksweg en vroeg of wij naar Julianadorp konden en dat was mogelijk. We kwamen te wonen aan de Schoolweg. Tot augustus ging ik nog naar de lagere school en in september naar de Ambachtschool aan de Laan. De Nacobus reed van Schagen via Callantsoog en Julianadorp naar Den Helder. De eerste paar maan den ging dat wel, maar toen werd het zeuren. De laatste bus ging om 15.15 uur en wie het verst woonde mocht mee; dus wij jongeren waren de klos. De bus reed op gas en had bovenop zakken met blokjes. Wij kropen het laddertje op en reden zo mee. Maar dat was gauw afgelopen. De chauffeur kreeg het al snel in de gaten, dus hadden we pech. Later konden we met de bus van de organisatie "Todt" mee, die personeel ophaalde voor de bunkerbouw. Maar het schoolgaan werd zo wel behoorlijk ontregeld, 's Middags waren we van 12.00 tot 13.30 uur vrij en als het goed weer was gingen we de stad in. Zo ook op 5 november 1943. We liepen om ongeveer 13.00 uur in de Koningstraat bij de Bijenkorf en zagen boven de Breewaterstraat een De verwoeste bioscoop Rialto in de Spoorstraat (bron: Rens Schendelaar, "Den Helder in de Tweede Wereldoorlog", p.t2i). jager neerduiken richting Rialto die bommen losliet, vermoedelijk fosforbommen, omdat de bioscoop verschrikkelijk gauw in vuur en vlam stond. We doken gauw de steeg van de Bijenkorf in en gingen later natuurlijk kijken en kwamen te laat op school. In maart 1944 hadden we geen les, omdat de Ambachtschool werd gesloopt. In mei 1944 mochten mijn ouders terug naar de Nieuweweg. Daar waren ze wel blij mee, terug op hun eigen stek. In die tijd was de school in Breezand gevestigd in Café "Bloemenlust", de Bollenveiling en het kerkje aan de Zandvaart. Ik kon nu mooi vanuit de Nieuweweg naar de overweg Doggersvaart en in de trein stappen, want daar was in de oorlog een houten perron gemaakt voor de militairen die gelegerd waren in de barakken aan de Doggersvaart en de Kortevliet. En zo konden de jongens uit Den Helder naar Breezand, maar dat is maar van korte duur geweest. Na "Dolle Dinsdag" in september 1944 was het gedaan met naar school gaan. Het was verder overleven in de winter die kwam, tot mei 1945. In september 1945 zijn we weer naar school gegaan in verschillende gebouwen: de Tuindorpschool, een gebouw achter de B.L.O.-school en één lokaal aan de Hertzogstraat van meneer Muts en achter de Katholieke jongensschool. De directeur, de heer A. Smit, zat in de "Vakschool van Meisjes" aan de Javastraat, wat nu "De Boeg" is. Dit was dus zestig jaar terug in het leven van een schooljongen, W. van der Wenden

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 29