nog zonder geavanceerde hulpmiddelen. Het was puur rekenwerk waarbij veranderende windrichtingen van grote invloed konden zijn op waar de bommen terecht kwamen. Van nauwkeurig bombarderen was ook (nog) geen sprake en waarschijnlijk hebben de eerste brandbommen die de stad troffen ook gediend als richtpunt voor de Wellingtons die in de loop van de nacht bombardeerden. Vergelijkbare 'misworpen' deden zich meer voor gedurende de oorlog. Zo werd in de nacht van 2/3 oktober 1940 het Rozenprieel in Haarlem getroffen terwijl eigenlijk de Lak en Vernisfabriek aan het Buiten Spaarne het doel was22. Zelfs later in de oorlog werden nog gehele stadswijken weggevaagd zoals bij Nijmegen en het Bezuidenhout in Den Haag het geval was. RAF of Luftwaffe of allebei? Het onderzoek in Engeland heeft aangetoond dat het bombardement werd uitgevoerd door de RAF. Ook het zogenaamde 'tweede bombardement', later in de nacht, werd uitgevoerd door Wellingtons, getuige de bovengenoemde tijden van bombarderen. Maar hoe zit het dan met de talloze waarnemingen die aanduiden dat het óók Duitse toestellen zou betreffen? Antwoorden hierop zijn te vinden in een Duitse bron: het "Kriegstagebuch Admiral in der Niederlande" waar het 'Gefechtsbericht über die Luftangriffe in der Nacht von 24- 25.6.40' is terug te vinden. Zo wordt er over de zuidelijke aanvliegroute ('vanaf Bergen') het volgende vermeld:"Am 24.6.40 23.36 Uhr Angriff von etwa 3 englischen Flugzeugen aus Richtung Süd...23" Maar hoe zit het dan met het Duitse afweergeschut Flak (Flugzeug Abwehr Kanone) die kennelijk niet in actie waren gekomen? Saillant detail in de Engelse Results of Operations is een simpele vermelding "No Flak reported at Willemsoord24.De Engelsen hadden dus dezelfde waarneming gedaan! Opnieuw geeft het Duitse Kriegstagebuch hierop een antwoord: "Abwehr durch die gesammte Flak war nicht möglich, da Sicht nach oben durch über der Stadt lagernde Qualmschicht völlig behindert war. Es war daher bis zum Schluss der Angriffe in keinen Fall möglich, die Angriffe abzuwehren, sodass der Angriffer immer ungestörter seine Angriffe in Tiefflug ausführen könnte ohne überhaupt beschossen zu werden.De getuigen die geen afweervuur hadden waargenomen hadden hier echter een andere conclusie aan verbonden: het zouden (eigen) Duitse toestellen betreffen! Overigens was er wel degelijk een Duits toestel in de lucht. De Wellington L7795 WS-G van S/ Ldr Moneypenny van 9 Squadron werd bij Den Helder om 23.07 uur op 10,000 ft aangevallen door een Duitse jager van het type Messerschmitt Bf.109. De Wellington werd tot op 300 yards genaderd en beschoten, maar kon de Duitse jager afschuddend. In dit stadium van de oorlog was er nog niet echt sprake van nachtjagers met radarapparatuur. De éénmotorige Bf.iog's vlogen vaak zonder cockpitlcap voor beter zicht en werden waar mogelijk bijgestaan en geleid door zoeklichten... Het feit dat er dus wel degelijk een Duits toestel in de lucht was zou ook kunnen verklaren waarom men aan de hand van het motorgeluid oordeelde dat het Duitse toestellen zouden zijn. Een andere verklaring voor het motorgeluid 'wat anders dan anders' is het feit dat in deze nacht voor het eerst het type Wellington boven Den Helder verscheen. Den Helder was weliswaar eerder aangevallen, maar deze bombardementen werden uitsluitend uitgevoerd door Lockheed Hudsons van onder andere 206 Squadron van Coastal Command. De Engelse Bristol Pegasus motoren van de Wellington klonken inderdaad anders dan de Wright Cyclone motoren van de Hudson... De waargenomen merkwaardige lichtsignalen kunnen verband hebben met het leiden van de Duitse Messerschmitt, alhoewel in de officiële rapporten daar niets over terug te vinden is. Het Gefechtsbericht maakt ook gewag van lichtsignalen, die dus nota bene door de Duitsers zelf ook zijn waargenomen: "Von mehreren Stellen wurden Blinksignale auf See gemeldet, welche vermutlich in zusammenhang mit feindliche Einflügen vom U-Boten". Dit gedetailleerde Duitse rapport over het bombardement is overigens zeer nauwkeurig. Zo wordt over 15 aanvallende toestellen gesproken, terwijl het werkelijke aantal slechts 1 lager was, namelijk 14! Conclusie Het 'mysterieuze' bombardement blijkt lang niet zo mysterieus te zijn. De waarnemingen vanaf de grond blijken zelfs door zowel Engelse als Duitse rapporten bevestigd te worden. Er zijn echter indertijd andere conclusies aan verbonden die overigens niet zo uitzonderlijk zijn. Ook van het eerder vermeldde bombardement op het Rozenprieel in Haarlem in de nacht van 2 op 3 oktober 1940 en een bombardement op Vlaardingen in 1940 werd gedacht dat het uitgevoerd was door de Duitsers. Dit heeft te maken met het verschijnsel wat men in de psychologie kent als 'cognitieve consistentie'. De Nederlander had een bepaald 110

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 24