Op de luchtfoto uit 1967 zijn de hoofdwegen van de Nieuwlanderpolder terug te vinden in de stratenstructuur, met als middelpunt de Vijfsprong. De Middenweg en de Spoorstraat vormen de lange, rechte Nieuwlanderweg; de Kruijsweg is nu bekend als javastraat. De Sluijsweg liep langs het schuine gedeelte van de Boerhavestraat over het spooremplacement naar het schuine gedeelte van de Parallelweg; de Polderweg liep tot aan de oude zeedijk. Parallelweg, zie Boerhaavestraat. Poldersteeg, later Landsteeg, tussen Molenstraat en Molengracht, aangelegd in de periode 1830 - 1865. Na het bouwen van de woningen aan de Molengracht langs het Helders kanaal gaf deze steeg toegang tot het achterliggende polderland; de naam komt voor omstreeks 1857. Polderweg, van oudsher een weg door de Nieuwlanderpolder. De weg komt voor op een door Dirk Abbestee in 1669 vervaardigde kaart. Sluisdijkstraat, eerder Buitenstraat. Ligt ter hoogte van de voormalige Sluisdijk of Sluisjesdijk de oostelijke bedijking van de Nieuwlanderpolder. Ook wel genoemd, Nieuwlanderdijk, Oostdijk, Ringdijk of Schapendijk. De naam is afgeleid van de daar in 1505 aangelegde dijk. Nabij de huidige Sluisdijkstraat - hoek Parallelweg lag een afwateringssluis waardoor het overtollige polder water en het Bree-water werden geloosd. Vanaf deze sluis liep de afwatering via de Buijten Sluijssloot oostwaarts en kwam in het Nieuwediep uit. Spoorstraat, genoemd naar de in december 1865 in gebruik genomen spoorlijn Alkmaar - Den Helder. De Spoorstraat vormde met de Middenweg in de i7e - i8e eeuw de Nieuwlanderweg. Spuistraat, genoemd naar een daar vroeger aanwezig afwateringssluisje. Vijfsprong, nabij de watertoren. Het van ouds bestaande kruispunt van de vijf polderwegen, volgens huidige benamingen: Polderweg, Spoorstraat, Boerhaavestraat, Middenweg en Javastraat. Sinds de aanleg van het spooremplacement in 1865 verviel de Spoorstraat. Sinds oktober 2001 draagt de aangelegde rotonde de naam de Vijfsprong. Wezenstraat, het hier eerder gelegen weiland was eigendom van het weeshuis en stond bekend als het Weezenland. Bronnen Levend Verleden ie jaargang, De geschiedenis van Den Helder, A.P. Vlam Zeshonderd jaar water en land, H. Schoorl (1973) Uit de geschiedenis van Den Helder, Helderse Courant, G. van Heusden (1953- i964) Beschrijving van Den Helder etc., J. van Dam den Boumeester (1847) Helderse straatnamen, samengesteld door W. Stoll (1986). Gemeentearchief Den Helder, dossier 217, Verhuring van kerkelanden. Ontwik kelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder, D. Dekker (1875) Rens Schendelaar IOO

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 14