en neringdoenden. Na 1900 verschuift het bouwgebied naar het land achter de Polderweg. In 1902 vond in de Van Galenstraat de verkaveling plaats van 127 percelen. Telde Den Helder omstreeks het jaar 1800 nog maar 3.000 inwoners, in 1850 was het al gegroeid tot 10.000 en in 1870 tot bijna 20.000 inwoners. Als de eeuwenoude cartografische kaart van Langendijck vergeleken wordt met de huidige stadsplattegrond dan is te zien dat de hoofdwegen van de Nieuwlanderpolder terug te vinden zijn in de stratenstructuur met als middelpunt de Vijfsprong. De Middenweg en de Spoorstraat vormden de lange rechte Nieuwlanderweg en de Kruijsweg is nu bekend als Javastraat. De Sluijsweg liep langs het schuine gedeelte van de Boerhaavestraat over het spooremplacement naar het schuine gedeelte van de Parallelweg en de naam Polderweg behoeft geen uitleg. Verder is het bijzonder dat de oude kavelgrenzen van de vroegere landeigenaars terug te vinden zijn in het stratenpatroon. Stedenbouwkundig maakt het centrum dan ook een wat eigenaardige indruk door haar soms scheefhoekige loop van straten. Straatnamen Er zijn nog een aantal straatnamen die ons er aan herinneren dat Den Helder gebouwd is op polderland. Deze namen zeggen iets over de vroegere structuur of duiden het gebruik aan door de vroegere bewoners. Er zijn ook oorspronkelijke poldernamen die in het recente verleden bij raadsbesluit een andere straatnaam kregen. Breewaterstraat, hier lag een restgeul van de getij denstroom het Nieuwediep, genaamd het Bree-water. Het water werd via de afwateringssluis bij de Sluisdijk geloosd. Na drooglegging werd de grond eigendom van de hervormde kerk. Een van de stukken werd het Wezenland genoemd (Wezenstraat), een ander stuk was van de Diaconie (Diaconiestraat). Boerhaavestraat, eerder Sluijsweg. Het schuine gedeelte van de Boerhaavestraat tot de knik (bij de Jan Blankenstraat) vormde in de i7e - i8e eeuw met het gedeelte van de Parallelweg tot aan de Sluisdijkstraat, de Sluijsweg. Brakkeveldweg, ontleent zijn naam aan het Brakke Veld, het brede stuk polder ten zuiden van de Visbuurt, Vogelwijk en Tuindorp. Brak betekent zilt, zilte grond door overkomend water. Voor de indijkingen werd dit gebied bij een zeer hoge waterstand overspoeld door zeewater. Diaconiestraat, het hier gelegen weiland was eigendom van de diaconie der hervormde gemeente en stond bekend als het Diaconieland. Javastraat, eerder Kruijsweg en Polderweg genoemd. Middenweg, eerder Nieuwlanderweg. De naam vormt een verwijzing naar de oorspronkelijke weg midden door de Nieuwlanderpolder waarvan de huidige Middenweg een deel vormde. Zie ook de Spoorstraat. Het Nieuwland, bij zwembad de Schots. De naam is afgeleid van de daar in 1505 aangelegde Nieuwlanderdijk. Foto uit circa 1975 over het spooremplacement richting de Polderweg en de Van Galenbuurt, links de De Wetstraat. De bouw van de nieuwe wijk over het spoor is nog maar juist begonnen. De grens werd gemarkeerd door de Van Galenstraat. Pas na 1930 begon een bouwexplosie waarbij dit stadsdeel tot de Timorlaan werd volgebouwd.

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 13