97 ').l? zand Bij de verkoop van de Nieuwianderpoider in 1599 heeft Cerrit Dirksz Langendijck de grondprijzen als indicatie in stuivers per roede (0,14 ha 100 roede) in de percelen geplaatst. Vergelijking van de prijzen laat zien dat vanuit het noorden zand over de polder gelopen is. a. en c. Nieuwlanderdijkgelegd in 1505 (c. ook Sluisdijk, Ringdijk, Schapendijk of Oostdijk) b. Koogdijk d. Heiligharn, nu ter hoogte van de RK begraafplaats e. Zuiderhorn, nu ter hoogte van de Brakkeveldweg - Fort Dirksz Admiraal B is nu de Geleerdenbuurt met een groot deel van Tuindorp en het aangrenzende gedeelte van de Indische buurt tot aan de Javastraat. De beste kleigronden van de polder lagen in dit vak. Het land was van schout Dirk Comelis Vroulandt, de medebelanghebbenden van dit stuk poldergrond waren Jan Jansz Rijcx, Thonis Ariansz, Arian Albertsz, Jacob Willemsz en Willem Dirksz Cuil. C is nu de Van Galenbuurt met de Indische buurt ten noorden van de Javastraat en het grootste gedeelte van Oud Den Helder. De kavels behoorden aan de grondbezitters: Jan IJpes, Kees Oom, Claas Cornelisz Croon, schout Dirk Cornelis Vroulandt, Claes Dirck Arentsz, Gerrit Jansz van Torp, Thonis Jacobsz, Claes Jansz van de Helder, Floris Lourisz, Pieter Jansz Ruijgh, Jacob Willemsz, Adrian Maertsz en Cornelis Jacobsz Nijps. De eerste bewoners Er zijn voor het jaar 1598 gegevens over het bezit van vee in de Nieuw ianderpoider. De polder was in dat jaar verhuurd aan 63 pachters, waarvan er 7 schapen hielden op de polderdijken. In totaal waren er 20 pachters met vee en leefden er 43 van de landbouw of van de verhuur van hun grond voor het houden van schapen. Slechts 3 boeren in de Nieuwianderpoider bezaten meerdere soorten vee en hadden ook de grootste aantallen schapen: 1. 60 schapen, 2 paarden, 6 koeien 2. 40 schapen, 2 paarden, 2 koeien 3. 38 schapen, 2 paarden Ook is bekend dat in de i7e eeuw achter de duintjes aan het Marsdiep (nu Hoofdgracht) een huis met de naam de Nobele Zwaan stond en de herberg van Pieter Rensz. Kuyte. Op deze hoogte lag ook de Oude schans, bestemd voor de verdediging van het Marsdiep tegen vijandelijke schepen; nabij deze schans stond de bergplaats voor de zeebetonning. Later werd dit gebied het Groeneland genoemd en in 1774 noemden de landmeters Harge en Den Berger deze gronden het Buitenland. De hervormde kerk (de staatskerk) bezat ook land in de Nieuwianderpoider. Het werd verhuurd door de kerkmeesters, de opbrengsten waren voor de diaconie en de armen. In oude akten staat geschreven dat: "Voor de kerke, presenteren kerkmeesteren op den lande van Huijsduinen en de Helder te verhuren, voor diaconie en armen van de kerk van 1803 tot 1806 Breewater, een stuk Nieuwland al hier gelegen aan Hendrik Breederoode". In 1812 werd er bij de "Tuijn wallen een stuk Nieuwland" aan Reijer Hartog, verhuurd. Verder vermelden akten van het dorpsbestuur in 1804 de aanbesteding van een brug: "Op de Vijfsprong waar vanouds de stenen sluijs gelegen heeft", hiermee wordt vermoedelijk een brug over een van de afwateringssloten bedoeld, tevens blijkt hieruit dat er op de Vijfsprong een sluis heeft gelegen. Voordat de huidige binnenstad

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 11