Van het bestuur Het Weeshuis, later raadhuis aart de Kerkgracht (rrtet dartk aart Klaas Heiligenberg). Waarde stadgenoten, Wat een drama. Wat een nieuwe toekomst had moeten worden, is nu vooralsnog een dramatische geschiedenis gebleken. Den Helder beleefde op zaterdag 22 januari jl. een zwarte dag. Het voormalig weeshuis daterend uit 1851 en van 1927 tot 1987 als stadhuis in gebruik, werd door een felle uitslaande brand voor een groot deel verwoest. Ik voelde en voel nog steeds boosheid. Boos natuurlijk in eerste plaats op de daders. Maar boosheid ook over hoe het ons in Den Helder toch steeds weer lijkt te ontglippen. Wederom een historisch karakteristiek gebouw ernstig in problemen, want herstel zal toch veel inspanning en geld kosten? Karakteristieke gebouwen waarvan we er nog maar zo verdraaid weinig hebben. Boosheid, want waarom zijn juist die historische panden zo in de verdrukking. Wie pakt hier nu eens de verantwoordelijkheid: de Zeevaartschool aan de haven, het Oude Casino in Huisduinen en de oude Muziekschool/MULO in het centrum? Waarom altijd gedoe, traagheid en besluiteloosheid? Natuurlijk zijn de eigenaren als eersten verantwoordelijk voor de (her)bestemming. Maar deze gebouwen zijn anders, hebben meerwaarde, gevoelswaarde. Zij bepalen mede het karakter en de uitstraling van de stad. Je hebt er wat mee. Op een bepaalde manier zijn ze van ons allen. Leegstand, verpaupering wekt ook bij onszelf een leeg gevoel. Toen ik die bewuste zaterdag 's avonds nog een keer langs fietste, was de brandweer met het inrollen van de slangen bezig. Het torentje was er nog niet afgetakeld en het gebouw mocht weer benaderd worden. En hoewel de deur openstond was betreden, vanwege instortingsgevaar en de stroom bluswater die van de eerste verdieping naar beneden kwam, verboden. De aanblik veroorzaakte een verweesd gevoel. Zo'n gevoel, bekend van treurige bijeenkomsten, als je daar na afloop nog even in gedachten op terugkijkt. Het is echt gebeurd! Wat een drama! Inmiddels is er volop initiatief genomen om het stadhuis in zijn oude luister te herstellen. Positief. Ook de overige historische panden staan weer volop in de aandacht. Maar zo verweesd als ze er nu nog bijliggen, moet de komende tijd blijken hoeveel echte pleegouders het voormalig weeshuis en de andere historische gebouwen hebben, want pas als de aannemers hun bouwmaterialen uitpakken krijgen de gebouwen eindelijk hun verdiende algemene zorg; tot dat moment moet er zeker alert gewaakt worden: Laat de rode haan niet nogmaals kraaien over Helders erfgoed! N.B. De brand vond plaats vlak voor het sluiten van de kopijdatum van dit nummer. De inhoud is daarop enigszins aangepast. In een volgend 'Van het bestuur' zal ik nader ingaan op het onderwerp 'geschillencommissie'. Dan zal ik tevens aandacht besteden aan de verhuizing van ons archief in het stadhuis en het beschikbaar komen van de 'beeldbank'. Allebei activiteiten waaraan onze vrijwilligers vele uren van hun vrije tijd hebben besteed. Chapeau! OPROEP In dit voorliggende nummer is een fotocollage opgenomen van het voormalige weeshuis en stadhuis aan de Kerkgracht 1. In het volgende nummer wil de redactie nader aandacht besteden aan de bijzondere positie van vier van onze oude historische gebouwen (voormalig stadhuis, oude zeevaartschool, oude MULO/ muziekschool en het casinogebouw op het voormalige OS&O-terrein te Huisduinen). Daarbij vragen wij onze lezers bijdragen in te sturen (foto's, gedichten, verhalen, persoonlijke herinneringen) die de bijzondere betekenis van deze gebouwen voor ons algemeen historische besef, de meerwaarde, de gevoelswaarde onderstrepen. Pieter Blank, Voorzitter Helderse Historische Vereniging 62

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 4