December 2004 Den Helder wordt in een landelijk televisieprogramma uitgeroepen tot minst groene stad van Nederland. In Nieuwediep zelf wordt deze 'eer' met ongeloof ontvangen. De stad kent juist een omvangrijke groengordel, terwijl er ook vele parken en plantsoenen te vinden zijn. Maar dit moois mocht in de 'competitie' niet in beschouwing genomen worden. Toch hield de stad iets positiefs over aan de landelijk uitgevente verschutting: een nieuw plantsoen voor het NS- eindstation. Najaar 2004 De slopershamer treft pand na pand in het stadshart. Niet om een vrij schootsveld te krijgen zoals in de Tweede Wereldoorlog, maar voor de vernieuwing van de Helderse binnenstad. Aan de Kanaalweg gaat een garage tegen de vlakte, eerder dit jaar al winkelpanden in de Spoorstraat, terwijl in oktober 2004 een begin wordt gemaakt met het neerhalen van gebouwen aan de Prins Hendriklaan en in de Koningstraat. Zo bezwijkt het voormalige warenhuis van Van Willigen onder het geweld van de slopershamer. De panden moeten verdwijnen voor een nieuw aan te leggen stadspark aan de Koningstraat. Ook de oude muloschool in de Molenstraat dreigt afgebroken te worden. Het pand blijft echter behouden door het een monumentale status toe te dichten. Ook in Nieuw-Den Helder wordt gesloopt. In de Eendrachtstraat en directe omgeving gaan vijf portiekflats neer. Ze moeten plaats maken voor ruim honderd nieuwe woningen. Elders in Nieuw-Den Helder krijgt het Duinparkplan van Woningstichting meer en meer gestalte. De nieuwbouw geeft het stadsdeel een nieuw centrum. Eind oktober onthult burgemeester Staatsen een bouwbord naast het politiebureau aan de Bastiondreef. De handeling is de symbolische bouwstart van een nieuwe brandweerkazerne. De oude aan de Prins Hendriklaan wordt - de lezer raadt het al - gesloopt. Najaar 2004 De geplande woningbouw, de Doggerswijk, bij NS-station zuid is van de baan. Het voormalige bollenland wordt omgevormd tot natuurgebied en komt in beheer van het Landschap Noord-Holland. Het nieuwe groengebied moet één geheel gaan vormen met de Nollen, het binnenduingebied waar een landschappelijk kunstproject gerealiseerd wordt. De gemeente verkoopt dit gebied aan de stichting De Nollen. Vooral over deze laatste transactie ontstaat hevige deining in de gemeenteraad. Vele fracties voelen zich door de verkoop overvallen. Een collegecrisis - de tweede in een tijdsbestek van nog geen anderhalf jaar - dreigt, maar een motie van wantrouwen vindt geen meerderheid. Motorclub Roadrunners en de vereniging van zendamateurs, de VRZA, maken medegebruik van de Nollen en zouden in de nieuwe opzet moeten verhuizen. Na een hoop getouwtrek tussen B en W en de raad, mogen de verenigingen blijven waar ze zitten. Helderse bouwondernemers die de Doggerswijk zouden ontwikkelen, worden gecompenseerd met de toezegging dat ze woningen mogen bouwen in fulianadorp-oost. Najaar 2004 De gemeenteraad en B en W verbinden zich aan een zogeheten verbetertraject. Dit als uitvloeisel van een zeer kritisch rapport van professor Tops over het bestuursklimaat in het Helderse. (zie Hedendaagse Historische Voorvallen in Levend Verleden van december 2004). Alle partijen beloven beterschap, sneller te vergaderen en beter te communiceren met de Helderse burger. De woorden van het verbeterprogramma zijn nauwelijks opgeschreven, of de Stadspartij zorgt voor een enorme rel door burgemeester Staatsen af te schilderen als een bestuurlijke hinkepoot. De burgemeester is ontsteld en spreekt van een even beledigende als ziekmakende slag onder de gordel. De Stadspartij schrikt hevig van haar woorden en trekt deze onder het maken van excuses in. Dit is weer niet genoeg voor D66, dat een motie van 'treurnis, wantrouwen en afkeuring' aankondigt tegen de Stadspartij. Een novum in de Helderse gemeentepolitiek: de ene raadsfractie die de andere bij motie wraakt. Burgemeester Staatsen ziet in de tegenactie van D66 een pleidooi voor betere omgangsvormen in de gemeenteraad. Maar ook D66 blijkt te schrikken van haar zet en trekt deze ijlings in. Een aangekondigde demonstratie op zaterdag 6 november van de Stadspartij tegen het college van B en W - zeldzaam zoniet uniek in de Helderse geschiedenis - gaat wel door maar trekt slechts een handjevol publiek. Ruud Claessen 84

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 26