Hedendaagse Historische Voorvallen Architectuurwedstrijd Westgracht. Oktober 2004 W. Marinus brengt in de Helderse Courant van woensdag 6 oktober zijn archeologische verzameling onder de aandacht. Het gaat om voorwerpen die hij in de loop van enkele decennia in Huisduinen opdiepte: kruiken, borden, tegeltjes en munten. De verzameling is overgedragen aan de gemeente Den Helder en ligt opgeslagen bij een verhuisbedrijf. Marinus hoopt dat de gemeente er ooit een tentoonstelling van maakt. 'Want Huisduinen is de geboorteplek van Den Helder.' Een provinciaal archeoloog kenmerkt de verzameling als waardevol. Oktober 2004 Het publiek mag zich uitspreken over vier ontwerpen voor nieuwbouw op de Westgracht. Het gaat om een prijsvraag voor architecten. De ontwerpen lopen uiteen van herkenbare historische grachtenpanden tot moderne en strakke huizenbouw. Donderdag 14 oktober valt het publieksoordeel tijdens een architectuur-avond in creativiteitscentrum Triade aan de Middenweg. De aanwezigen kiezen in overgrote meerderheid voor historisch bouwen. Een vakjury daarentegen geeft de voorkeur aan modern bouwen. Directeur G. Seegers van Woningstichting kondigt aan dat er zowel historisch als modern gebouwd zal gaan worden aan de Westgracht. Oktober 2004 Een 'poëtische kroniek van Den Helder' wordt in gang gezet. Het is de bedoeling dat de stadsdichter een aantal bijdragen levert aan deze dichterlijke geschiedschrijving. Doel is het opkrikken van het negatieve beeld dat vele jutters van hun eigen stad hebben en uitdragen. De huidige - en eerste - Helderse stadsdichter Martin van Kralingen zet de welsprekende serie in gang met een erotisch getint gedicht over de vuurtoren die al 126 jaar lang zijn licht over het Gibraltar van het Noorden laat schijnen. Citaat uit het gedicht Lange Jaap van Van Kralingen:....later toen ik ouder werd bleef je de trouwe metgezel die mij weer zocht achter 'n raam waar ik de liefde soms bedreef. Om mij er bij te schijnen en vol hartstocht aan te sporen met die viervoudige wave.' Oktober 2004 De uitkijktoren in de Donkere Duinen is niet meer. Het houten bouwsel was verrot en in verregaande mate ten prooi gevallen aan vandalisme. Een nieuwe toren is ervoor in de plaats gekomen, niet op de oude plek maar in Mariëndal, het natuurgebied dat grenst aan het bos. Oktober 2004 Evenals in andere Nederlandse binnensteden is de oude middenstand uitstervend. Maar er zijn uitzonderingen. Een ervan is Herman Nypels mannenmode die het honderdjarig bestaan viert. De huidige eigenaar, Herman Nijpels, is de derde generatie. Ter gelegenheid van het jubileum ontvangen Herman en Lidy Nijpels de zilveren legpenning van de gemeente Den Helder. Het bedrijf begon als leverancier van uniformen aan de marine en groeide in de loop der jaren uit tot de modespeciaalzaak die het nu is. Hoe zit het nu met die puntjes 81

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 23