78 Heroprichting en definitieve ophef fing van de schutterij In 1815 werden ook de schutterijen heropgericht. In kleine gemeenschappen zouden de schutterijen 'in ruste' zijn, d.w.z. alleen op papier bestaan. In grotere kwamen 'actieve' schutterijen, die daadwerkelijk bewapend en geoefend zouden worden. Zij zouden een taak krijgen bij de handhaving van de orde. In tijden van nood konden beide vormen van de schutterij worden gemobiliseerd en toegevoegd aan de legerreserve. En in het Europese revolutiejaar 1830 was de nood hoog! In Parijs klonk opnieuw de Marseillaise en werd weer een koning afgezet. In Brussel vormde een voorstelling van de opera La muette de Portici de aanleiding voor de Belgen om in opstand te komen tegen het Verenigd Koninkrijk van Willem I. De zaak liep zo uit de hand, dat er zelfs gevreesd werd voor een Belgische aanval op Nederland. Om ons land te verdedigen riep de koning de Nederlanders in een proclamatie te wapen: "De Grondwet schrijft, in omstandigheden gelijk die waarin wij thans zijn geplaatst, het dragen der wapenen voor als eene der eerste plichten van alle ingezetenen van het Rijk. Dit voorschrift komt met uwe wenschen overeen; Welaan! TE WAPEN op de dringende bede van uwen Vorst. Te Wapen voor de zaak van orde en regt! Te Wapen, onder ootmoedig opzien tot den almachtigen God, die Nederland en Oranje zoo dikwerf uit de grootste gevaren heeft gered.", aldus de proclamatie van Willem I van 5 oktober 1830. Het enthousiasme, met name onder de studenten, was aanvankelijk groot, maar tenslotte meldde zich maar een kleine groep vrijwilligers. Dus mobiliseerde Willem I niet alleen de Staande Armee en de Nationale Militie, maar ook de schutterijen. Dat laatste zorgde voor nogal wat beroering. In bepaalde streken moesten er zelfs reguliere troepen aan te pas komen om onwillige schutters in te lijven. Tijdens de Tiendaagse veldtocht (van 2-12 augustus 1831), telde het leger zo'n 38.000 man, waarvan 14.000 uit de schutterij. De afloop kennen we. De Belgische troepen waren niet opgewassen tegen de onze en werden bij Hasselt en Leuven verslagen. De Belgen werden gered door de interventie van de grote mogendheden. Een Frans leger rukte België binnen en ter voorkoming van een botsing trokken de Nederlandse troepen zich terug. België werd in 1839 onafhankelijk. De schutterijen werden in 1901 definitief opgeheven.6 Een revolutie die voorbijging Op de ne van de ne van 1918 's ochtends om 11.00 uur maakte een wapenstilstand een eind aan De overwinning van de Neder landse troepen bij Leuven tijdens de Tiendaagse Veld tocht (12 augustus 1831).

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 20