In Den Helder opende Albert Heijn haar eerste winkel in 1927 in de Spoorstraat. Andere ondernemers die daar toen een bedrijf hadden waren onder andere: hotel Bellevue, Vroom en Dreesmann, stalhouder Thijssen, hotel de Toelast, grootgrutter De Gruyter, hotel Woud, de Rokende Amerikaan, de Bijenkorf, de Heldersche viswinkel, Klercq woninginrichting, banketbakkerij Verfaille, Paanakker schoenenmagazijn, de Ster, het Japonnenhuis, maison Gré Quast, kledingzaak Troost, Simon de Wit, Graaff, Buytendijk, Schulmaijers machinehandel, apotheek de Ven, Laan ijs, kaas en boterhandel Noord-Holland, het Chocoladehuis en de Grauw. Wederopbouw November 1949 werd in de binnenstad het winkelcomplex op de hoek Spoorstraat - Breewaterstraat feestelijk geopend. In het hoekpand Spoorstraat 40 van de fa. Troost (herenmode-hoeden-petten en uniformen) werd de officiële handeling verricht. Daarnaast had zich in de Spoorstraat de vishandel Fa. Kaan in een nieuw pand gevestigd (Kaans vis op ieders dis). Voor beide winkels was het een heropening van de zaak op de oude plaats. Aansluitend op de hoek met de Breewaterstraat kwam de maatsalon van mevrouw Walleboom met een soort van lingeriezaak en daarnaast opende de firma Querelle een lederwarenzaak. Wethouder van der Vaart sprak namens het gemeentebestuur en noemde hetgeen tot stand was gebracht van grote betekenis voor de stad. Niet alleen werd één van de gaten, die tijdens de oorlog in de binnenstad waren geslagen gedicht met een bouwwerk dat een sieraad voor de stad mag heten, maar vooral getuigde het genomen initiatief van vertrouwen in de toekomst van Den Helder, aldus de wethouder. Een ander nieuwbouwproject op een bombardementsplek was apotheek Beth op de hoek Spoorstraat - Spuistraat. Gedurende die jaren jaren werden op het nabij gelegen en door bommen vernietigde (1943) terrein van bioscoop Rialto nog patates frites, kroketten en warme worstjes vanuit een patatwagen van de firma Instuif verkocht. Ook werden daar kermisactiviteiten en andere feestelijkheden gehouden. Later bouwde De Gruyter zelfbediening op deze locatie een nieuwe winkel. Jaren later vestigde de bekende firma Zeeman textielsuper zich in het pand. Nog een verandering in de vijftiger jaren was de verhuizing uit de Spoorstraat van het kantoor N.V. van Gend en Loos dat gevestigd werd in de goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen aan de Parallelweg. Mijn oudste herinneringen aan de binnenstad en de Spoorstraat dateren van eind jaren vijftig. De periode dat het oude station gesloopt was en wij op de Polderweg woonden in het rijtje tussen de Hertzogstraat en de Cronjéstraat. Naast ons woonde de familie Vader, bekend van de Helderse horeca en van hun taxibedrijf. Op de hoek met de Cronjéstraat had Klaas Bregman zijn groentezaak, hij liet dikwijls de hele buurt genieten van de geur van zijn pindabranderij. Maar aan de overkant van de Polderweg gebeurde het: de bouw van het nieuwe station en de aanleg van de beide pleinen bestemd voor markten en de parade. En richting de Prins Hendriklaan werden de eerste palen geslagen voor het complex politiebureau - brandweerkazerne en het gebouw van de sociale dienst. Beter gezegd, het veelbesproken centrumplan was aangevangen waarbij het verplaatsen van het station en de doorbraak van de Keizerstraat tot Beatrixstraat dé speerpunten waren. In die jaren moest de schouwburg nog gebouwd worden en in het lommerrijke Julianapark dat daarvoor opgeofferd werd stond een heuse muziektent met wat zitbankjes. Iedere dag voor zonsondergang wemelde het in de bomen van de kraaien. Nadat ze in een grote zwerm gezamenlijk hun rondes boven de binnenstad hadden gevlogen zochten ze met veel kabaal een overnachtingsplekje in de hoge boomtoppen. Je vraagt je nu af, waar zouden ze na het kappen van het park heen zijn gegaan. De Spoorstraat zelf was nog een echte ouderwetse winkelstraat en ondanks het twee De Spoorstraat, met links op de hoek met de Spuistraat de apotheek, gebouwd tijdens de wederopbouw. 72

Levend Verleden - Den Helder | 2005 | | pagina 14