botanische trekpleister bij uitstek, inclusief een zeldzame Japanse tuin. Daarnaast kent de jutterstad Blank als iemand die met een zekere regelmaat toekomstplannen voor het Helderse stadscentrum lanceert: van een nieuw Julianapark en een intiem grachtje in de binnenstad tot een groene promenade boven op de dijk waar ooit 't Huys Tydtverdrijf stond. Het idee voor de promenade bracht hij afgelopen maand oktober nog in de publiciteit. Want ook dat kan Blank als geen ander: rammelen met de publicitaire emmer. Historische wagen Kent Den Helder Pieter Blank vooral als een man van het hier, nu en de toekomst, sinds eind vorige maand is hij voorzitter van uitgerekend een historische vereniging. Een futuroloog op de bok van een historische wagen. Is dit nu des Blanks, altijd verrassend, of is het een weloverwogen stap? Blank: "De wegen komen onverwacht samen. Terug van een plaatsing in Den Haag, wil ik mij weer breder inzetten binnen de Helderse samenleving. Vooral ook omdat ik tot het besef kwam dat vele van mijn ideeën toch een oorsprong hebben in de Helderse geschiedenis zelf. Met name de oude groencultuur van voor de Tweede Wereldoorlog spreekt mij zeer aan. Zo heeft de nationaal bekende tuinarchitect Leonard Springer hier heel wat werk achtergelaten. Helaas is daar weinig meer van over. Zo is het Julianapark in de jaren zestig en zeventig gesneuveld voor nieuwbouw. Maar heel bijzonder is, dat er nog steeds een bijna ongeschonden ontwerp van Springer in Den Helder te bewonderen is, en wel de uitbreiding van de begraafplaats in de jaren twintig van de vorige eeuw. Ik heb er verleden jaar uitgebreid aandacht aan besteed in een tentoonstelling over het oude Helderse groen in de Oranjerie. Een tentoonstelling waarvoor ik vele uren in het Helderse gemeentearchief ben gedoken. Daar heb ik heel wat 'futurologische' inspiratie opgedaan; zoals het idee voor het weer inrichten van een rosarium. Het ontwerp is kant-en klaar en inderdaadhet ligt in 't archief." Gezellig winkelen De kern van de Helderse Historische Vereniging wordt gevormd door een grote groep gedreven vrijwilligers. Men staat voor zijn zaak om niet te zeggen 'voor zijn of haar winkel'. De lees- en archiefkamer, de Maranathakerk, de verschillende werkgroepen,enzovoorts Hoe denkt u als nieuwe voorzitter om te gaan met deze 'eenheid in verscheidenheid'? "Als het al winkels zijn, dan zijn het vast winkels in een overdekt centrum met assortimenten die elkaar aanvullen, waardoor het gezellig winkelen is. Ik wil een inspirator zijn en hoop dat de winkels vaak open zijn, geen vaste sluitingstijden hebben, er een gastvrije bediening is en dat er gezamenlijke klantenacties zijn waarbij het wisselgeld wordt gedeeld. Wat zal ik een tevreden klant zijn in ons eigen winkelcentrum." Een voorzitter is ook, en misschien wel vooral, het gezicht van de vereniging naar buiten toe. Waar mag de HHV op rekenen? "Met permissie van de vereniging hoop ik aandacht te vragen voor het karakteristieke en historische wat Den Helder uniek maakt en een eigen identiteit geeft. De leden van de HHV, maar ook bewoners en de bezoekers van de stad zijn daarbij mijn doelgroepen. Daarnaast is het zo dat de stad voor belangrijke toekomstkeuzes staat. Daarbij dienen zeker historische facetten meegewogen te worden. Dat belang onder de aandacht brengen reken ik ook tot mijn taak." Hoe wilt u dat bereiken? "Door gewoon het verhaal te vertellen of op te schrijven en vervolgens als het nodig is in gesprek te gaan met argumenten. Maar in alle eerlijkheid, ik denk dat de meeste tijd gewoon gaat zitten in het normaal draaiende houden van de vereniging. En daar is niets mis mee." Kaartspel Co Zegel was de eerste voorzitter van de HHV en wel van 1988 tot en met 1995. Arie Boon nam de hamer van hem over en voerde die tot en met 2001. De periode van de derde preses, Jan Dop, omspant ruim twee jaar. De vorige maand gekozen nieuwe voorzitter op zijn beurt wil een stevige schakel vormen tussen zijn voorgangers en opvolgers. Er is geen toekomst mogelijk zonder gevoel of kennis van de geschiedenis, benadrukt Blank. "Een historische vereniging hanteert die geschiedenis als een kaartspel met vele kaarten die op evenzoveel manieren gesorteerd kunnen worden. Uit die sorteringen ontstaat de inspiratie voor het kaartspel van de toekomst. Het Helderse kaartspel is rijk geschakeerd en zeer omvangrijk. Ik mag me gelukkig prijzen me te midden van die vele Helderse kaartspelers te voelen die steeds ook weer nieuwe kaarten toevoegen. Genieten samen met die bijna 900 leden van dat steeds groter wordende Helders kaartspel, dat lijkt me een prima vooruitzicht voor de komende tijd." Uw eerste bestuursdaad is? "Ik zou zo graag het hekwerk en het bruggetje naar het eilandje in de vijver van het Churchillpark (of toch Timorpark) hersteld willen zien." 32

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 6