Voorzitter Pieter Blank wil inspirator zijn van levendige historische vereniging Hoe belandt een toekomstdenker op de voorzittersstoel van een historische vereniging? Hoe ziet hij die en wat wil hij als preses bereiken? Vraaggesprek met Pieter Blank die vorige maand gekozen werd tot de nieuwe voorman van de HHV. Pieter Blank is 44 jaar en getrouwd met Angenieta met wie hij drie kinderen heeft: Sander, Steven en Estella. Blank is marineofficier en momenteel in de rang van overste werkzaam als hoofd van het Bureau Informatievoorziening van het Marinebedrijf. Dit is een onderdeel van de Koninklijke Marine waar onder meer de vroegere rijkswerf deel van uitmaakt. Pieter Blank is geboren in Amsterdam, maar groeide op in het bosrijke Baarn. Het was in de jaren zeventig dat hij met Nieuwediep kennismaakte. "Mijn ouders vonden het geweldig om dagjes uit met de auto te gaan", kijkt hij terug op die eerste ontmoeting. "Gewoon een eindje rijden. Een heerlijk gevoel was dat. Op een keer zijn we doorgereden naar Den Helder en ik weet nog goed dat we langs het Paleis en het KIM reden. Aan de oude onderzeedienstkade lag inderdaad een onderzeeboot. We zijn uitgestapt en kregen spontaan een rondleiding door een matroos. Kijk, dat was nog eens een gastvrije ontvangst. Na afloop hebben we hem nog fooi gegeven. Je snapt wel, Den Helder had een goede indruk achtergelaten. 'Ik wil naar het KIM', was dan ook mijn vaste voornemen." Tussen die eerste ontmoeting en nu, eind 2004, liggen jaren waarin Pieter Blank studeerde, zijn eerste strepen verdiende en Den Helder verder leerde kennen. Wat meer is: hij bleef geen stuurman aan wal, maar stak zijn nek uit: Zo werd hij politiek actief, een bijzonderheid voor een marineofficier aan het begin van zijn loopbaan. Waarom de politiek in? Blank: "Dat heb ik van huis uit mee gekregen. Mijn vader was een echte aanhanger van Den Uyl. De discussies die ik daar over heb gehad; maar het idealistische en de sociaalvoelendheid was - zeker weten - gemeenschappelijk. Later op het KIM was ik actief met bijvoorbeeld het organiseren van schaduwverkiezingen voor de Tweede Kamer. Na het KIM besloot ik in Den Helder te blijven wonen. Een goede aanpak om buiten het uitgaan nog meer van de stad te leren kennen was - dacht ik toen - actief lid te worden van Pieter Blank in de Oranjerie bij de vaas van het oude Julianapark, een gaslantaarn van het oude Haven plein en met de pa/mkas uit 1939 op de achtergrond. een politieke partij. Dat is D66 geworden, destijds onder anderen met een zeer actieve Jan Dop." Tien jaar was Blank lid van de gemeenteraad voor D66 en wel tot in 2000. Een varende functie noopte hem toen zijn zetel op te geven. "Ik vond dat ik het raadslidmaatschap niet meer op een goede manier kon invullen, vandaar." Blank verliet weliswaar de plaatselijke politieke arena, maar verdween niet uit beeld. Zo bouwde hij verder aan wat de 'groene parel' van Den Helder wordt genoemd: de Oranjerie in de Soembastraat. Dat deed (en doet) Blank natuurlijk niet in zijn eentje maar wel als animator, inspirator en voorzitter van een groep vrijwilligers en medewerkers met een melkertbaan. Het resultaat mag er zijn; wat er in 1994 nog bij lag als een desolaat voormalig kassencomplex is nu een 31

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 5