56 28 april 2004 De ingrijpend gerestaureerde oude rijkswerf Willemsoord wordt in gebruik genomen. Tegelijkertijd gaat het nautisch themapark Cape Holland open met de replica van het VOC-schip Prins Willem (Willim staat op de achtersteven) als blikvanger. Cape Holland omvat verder een speelparadijs voor kinderen, een congrescentrum, gelegenheid voor grotere feesten, een bioscoop met zes zalen, een amusementscentrum met behendigheidsspelletjes en speelautomaten alsmede een horecavoorziening. Het nationaal reddingmuseum Dorus Rijkers en het Marinemuseum geven Cape Holland extra 'body'. Ook de Museumhaven van de stichting Nautische Monumenten gaat officieel open. Dit alles moet volgens het gemeentebestuur een 'ommekeer' teweeg brengen in de geschiedenis van Den Helder. De heropening van Willemsoord gaat gepaard met een grootscheeps en meerdaags stadsfeest dat vele duizenden Nieuwediepers naar de voormalige marinewerf trekt. Domper op de feestvreugde is het wegblijven van kroonprins Willem-Alexander die de openingshandeling zou verrichten. De prins komt niet omdat de rijksrecherche een onderzoek heeft ingesteld naar vermeende fraude bij de herbouw en restauratie van Willemsoord. Mei 2004 Sloop van het voormalige gebouw van de RK Volksbond aan de Molengracht dat in 1897 in gebruik werd genomen. Het gebouw is beter bekend als het Casino, centrum van ontspanning en amusement in naoorlogse jaren. Het Casino Op het gebied van evenementen hoeft de marinestad zijn lichtje niet onder de koren maat te plaatsen; zo wordt jaarlijks ook een Historisch Weekend gehouden. verkeerde vlak voor de sloop in deplorabele en bouwtechnisch zeer gevaarlijke staat. Ervoor in de plaats bouwt aannemer NAK een appartementencomplex dat De Molen gaat heten. Ook in mei worden gebouwen gesloopt achter het voormalige stadhuis aan de Kerkgracht, dat ooit ook als weeshuis dienst deed. Het oude stadhuis zelf blijft in tact en wordt eveneens ingericht als appartementencomplex. Waar de gesloopte aanbouw zich bevond komt een parkeerplaats. Mei 2004 De stadsarchitect Stefan Gall maakt een voorlopig plan bekend voor de vernieuwing van het Helderse stadshart. Hij treedt hiermee in het voetspoor van Wieger Bruin, ereburger van Den Helder, die in 1948 zijn Centrumplan lanceerde dat ook voorzag in een ingrijpende vernieuwing van de binnenstad. De schetsen van Gall voorzien in duizend nieuwe woningen in het centrum, wonen aan de haven, nieuwe pleinen en wandelroutes. Opvallend is het idee voor de aanleg van een gracht in de Beatrixstraat. Juni -juli 2004 De 5oe Tour de Lasalle wordt gereden, een wielermeerdaagse onder meer door de straten van Den Helder. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een boek gepresenteerd over de geschiedenis van het opmerkelijke sportevenement. Op het gebied van evenementen hoeft de marinestad zijn lichtje niet onder de korenmaat te plaatsen; zo wordt jaarlijks ook een Historisch Weekend gehouden met veel nostalgische elementen waaronder varende monumenten en rijdende oldtimers. Willemsoord is sinds jaar en dag het decor van het weekend. Een ander groots evenement vormen de Nationale Vlootdagen. Jaarlijks is deze driedaagse goed voor honderdduizenden bezoekers uit het hele land. De Vlootdagen van 2004 staan in het teken van 50 jaar Nieuwe Haven waarover ook een boek is verschenen. Juni-juli 2004 De bestuurskundige P.Tops brengt een functioneringsrapport uit over het Helderse gemeentebestuur dat zijn weerga niet kent in de geschiedenis van de stad. Tops spreekt van een zwak college van

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 30