de begraafplaats is aangegeven. In de linker benedenhoek van de kaart zien we een groepje boerenwoningen, die de buurtschap 'Heyligharn' (Heilig Harn) vormen waarvan een grotere boerderij wordt aangeduid als 'meynert sybrants hoffstee'. Ten noorden (dus onder) begint een dijk, die in oostelijke richting (dus naar links) langs de boerderij van Isaac le Maire loopt. Bij deze dijk staat: 'den nieuwelander dijck'. Deze boerderij stond op de plek van de in 1962 gesloopte boerderij van Jan Verfaille 'Vrede en Vrijheid'. Naar 't westen (naar rechts) ligt ,,'t kerckhoff' ten noorden van deze dijk. De 'weg' onder de duinvoet gaat eerst onder de 'conijnsberg' langs en vervolgens onder de (Grafelijkheids)duinen die 'gemeenlijck de zuijdt duynen ghenaemt' werden, naar het oostelijk van het toenmalige Huisduinen gelegen buurtje 'Antgebuert', een enkele rij van zeer eenvoudige huisjes langs deze weg. Uit het opschrift van de kaart zou men kunnen opmaken dat Pieter Pieterssen tijdens het maken van de kaart in Schagen woonde. In zijn "Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder" geeft A. Korff een opsomming van de schoolmeesters die Huisduinen/ Den Helder hebben gekend; als eerste (vóór 1600) wordt ook een Pieter Pieterssen genoemd. Dezelfde man? Literatuur: 1. H.A. Diederiks, "De Huigendijk - enige opmerkingen naar aanleiding van een kaart uit 1565 van de landmeter Laurens Pietersz" (In: Ts. Holland, jrg. 2,1970). 2. J. Westenberg, "Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen"(i95Ö). 3. H. Schoorl, "Zeshonderd jaar water en land" (Groningen, 1973), blz. 197. 4. H. Schoorl, "Pieterssens kaart van de Oogduinen uit het jaar 1606" (In: bundel Oud West-Friesland, 1963). 5. A. Korff, "Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder" (Haarlem, 1958), blz. 111. Jan T. Bremer Rectificaties zeventiende jaargang, nr. r. In de vorige aflevering van 'Levend Ver leden' septembernummer 2004) staan enkele storende foutjes. Hieronder volgen de correcties: p. 23: Het bijschrift bij de schets moet zijn: 'Kaart van het Koegras en omgeving met de binnenduingebieden in 1652, naar een kaart van landmeter-cartograaf Dirck Abbestee uit Callantsoog (Rijksarchief Haarlem).' p.24: Het bijschrift bij de schets moet zijn: 'Kaart van Den Helder en het Koegras met de binnenduinen in 1872, getekend doorJ. Kuijper (Rijksarchief Haarlem).' 54

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 28