Van het grote gebied de Nollen is 12 ha bewaard gebleven, gele gen tussen de burgemeester Rit- meesterweg, de Nieuweweg en de spoorbaan. De grote sikkelvormige duinpunten die ooit richting het noordoosten tot aan de kruising Graaf Willem II straat met de Heer Willem van Egmondstraat liepen, en oostwaarts tot aan de Vlieberg- school, zijn afgegraven voor het bouwrijp maken van woonwijken en door de aanleg van de wijk de Schooten. Bedreigd In maart 2004 is het rapport: "De relatie tussen de stelling van Den Helder en het gebied De Nollen", uitgekomen. Dit is in opdracht van de gemeente Den Helder door een extern bureau opgesteld. Het rap port meldt dat er een bouwplan in voorbereiding is: "Waarbij langs de noordelijke grens van de Nollen een nieuw constructieatelier en een schilderatelier zijn geprojecteerd, aangevuld met kleinere volumes van een beheerderswoning en een gastenverblijf. Deze gebouwen slui ten in hun vormgeving nauw aan bij de landschapskunst die op het terrein van de Nollen is geplaatst", aldus het rapport. Verder staat in het rapport de opmerking dat de nutteloze restanten van duingebied de Schooten door de toevoeging van kunst een nieuwe betekenis hebben gekregen, die een uitstraling heeft naar Den Helder als geheel. In het rapport wordt op geen enkele wijze melding gemaakt van het geografische belang van het (nog) oorspronkelijke landschap van de Nollen. Er wordt zelfs al geschre ven in termen als 'het voormalige natuurgebied'. Het rapport gaat geheel voorbij aan de jammerlijke verandering van de unieke land- schapsvormen door de al aanwezige kunstwerken en aan de veranderin gen in het landschap als gevolg van de bouwuitbreiding voor de kunste naar. De Nollen met schapen in 7 950. Conclusie De Garst en de Nollen geven door hun duintjes aan het kustlandschap in de Kop van Noord-Holland een karakteristiek element. Beide gebie den zijn geografisch en historisch zeldzaam te noemen. Het ontstaan kan vergeleken worden met eiland jes op wadvlaktes zoals Rottumer- oog en Griend. Juist dat element wordt sinds 1984 aangetast door een wijziging in het bestemmings plan waarin toestemming werd verleend voor het gebruik van de Nollen door een kunstenaar. Bronnen Het Koegras, door J. Belonje (1974). Atlas natuurgebieden Den Helder, uit gave gemeente Den Helder (1995). Rens Schendelaar Het open landschap van de Nollen staat al onder zware druk door de aanwezigheid van kunst- en bouw werken op het gebied en door de aanwezigheid van het nabij gelegen bedrijventerrein Dirksz Admiraal en de jeugdgevangenis. Daarbij moet gevreesd worden voor verdere bedreiging van het open karak ter van het Nollengebied door de bouwplannen op nog geen steen worp afstand van een geheel nieu we woonwijk Den Helder Zuid. Zeer verontrustend is daarom de bedreiging van het gebied als aard kundig erfgoed van Den Helder door de uitbreidingsplannen van de kunstenaar. 25

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 27