plaatst. De nieuwe kerk van Abbe stee of Abtstede gewijd aan Johan- nes de Doper staat overigens al wel afgebeeld op de ontwerpkaart van de Zijpe met de zeven kerken. Tijdens de Pontiaansvloed sloeg zo'n 5,5 meter duin weg, bij de Allerheiligenvloed in 1570 werd de nieuwe kerk van Abbestee verwoest. Landinwaarts zien we in de nieuwe, te bedijken Zijpe tussen Callantsoog en Schagen een verhoogde schor, de Groot Keyns of Leeuwenhorn. Desen Grooten Keynsa is groot ontrent vier morgen in 't weyden en in 't sayen 't Leyt hooch boven 't Sijpsche lant een quartier gaens van d'oude seedijck ick hebber lustich hoy (hooi) sien maeyen 't leyt 's winters en somers meest droogche (D.A. Valcooch) In het land achter de oude (West- friese) zeedijk zijn alleen Schagen (met kerk), de (kleine) Keyns (met kapel) en Sint Maarten (met kerk), in feite alle drie terpdorpen, afge beeld. Waddeneilanden Het strand tussen de waddeneilan den Callantsoog en Huisduinen was nagenoeg gesloten. Het op de kaart nog aangegeven Heersdiep was inmiddels geheel verland. Alleen bij hoge stormvloeden sloeg het Noordzeewater over het strand ver landinwaarts tot in de Zuiderzee bij Wieringen. Toch heeft het, mede door oorlogsomstandigheden, nog tot 1610 geduurd eer beide eilanden door een zanddijk, de Oldenbar- neveltsdijk, werden verbonden; de bedijking aan de oostzijde (Koegras) vond pas in 1817 plaats. Evenals Callantsoog is Huisduinen slechts globaal aangegeven. Van het dorp Helderbuurt in de noordelijke dui nen aan het Marsdiep bijvoorbeeld is geen spoor te bekennen, terwijl we zeker weten dat 't dorp er wel degelijk was. Daar staat tegenover dat het silhouet van de Huisdui- ner kerk gewijd aan Sint Nicolaas nauwkeurig overeenkomt met de situatie zoals aangegeven in de 16e eeuwse stuurliedenboeken. Her kerkje, in 1513 herbouwd nadat het oude kerkgebouw verloren gegaan was (1509), heeft 't overi gens niet lang uitgehouden. Op de kaart van 1599 van Gerrit Dirksz. Langendijk staat de kerk met zand overstoven in de buitendijkse duin- regel en gaat spoedig daarna verlo ren. Marsdiep Op het noorderduin staan twee bakens, die in één lijn met de uiter ton buitengaats de invaarroute van het zeegat door het Spanjaardsgat aangeven. Bij het binnenvaren moest men zo dicht mogelijk langs de noordoever van Huisdui nen varen, zo ver mogelijk van de ondiepten bezuiden Texel. De noor delijke ton voor het zeegat ligt voor het Landsdiep van Texel, een gat dat aan het eind van de 16e eeuw is verland door de 'verheling' van de Noorderhaaksbank aan Texel. De geul kon omstreeks 1550 nog wel door kleine schepen en visserspin- ken worden gebruikt. In het Marsdiep en voor anker op de ree van Texel zijn een aantal driemastschepen getekend, in het midden van de 16e eeuw de meest voorkomende koopvaarders. Zui delijker op de ree, wat meer naar rechts richting Wieringen, zijn twee boeiers afgebeeld, kleinere binnenvaartuigen met één mast en spriettuig. Ook ten noorden en oosten van Oosterend linksboven op de kaart zijn een viertal kleinere schuiten getekend met één mast, scheepjes die gewoonlijk slechts 1,5 a 2 m diepgang hadden en geschikt waren als wadzeilers (hoedboten of hoeiers). Visserij Op de Noordzee zijn pinken, de voorlopers van bommen, bezig met zeevisserij. Ze zijn zowel zeilend als met gestreken mast afgebeeld. Sommige bemannin gen zijn bezig de netten binnen te halen. Waarschijnlijk haringnet ten, want elders zijn vissers bezig met de zogenaamde zegens, de (Zuiderzee)haring die het zeegat binnen wil trekken, te vangen. Ook op het strand liggen enkele pinken en vletten, terwijl voor de kust van Texel bij De Wester net ten gedroogd worden, een visser een mand sjouwt en een harington staat afgebeeld. Texel staat zó fraai afgebeeld dat Henk Schoorl sprak van "een bal lade". Ook Wieringen is "een plaat je", maar meer ook niet. De nieuwe bedijking aan de zuidzijde (1541) staat slechts met één vaag lijntje en één molentje afgebeeld. Maar nog maals: daar ging 't Van Scorel alle maal niet om. Het ging hem om de illustratie bij een ontwerpplan. Dat moest er zo fleurig mogelijk uitzien en dat doet 't dan ook! Jan van Scorel (1495-1562) Officieel was de pastoorszoon Jan van Scorel een buitenechtelijk kind. Pastoors leefden immers celibatair. Op 1 februari 1543 legitimeerde Kei zer Karei V, heer der Nederlanden, de geboorte van deze zoon van "wij len heer Andries Ouckeyn, priester, geprocreert aen wijlen Dieuwer Aerntsdr." Zijn ouders lieten hem tot 1507 onder rector Antonius Liber en diens opvolger Gerardus Bastius tot 1509/10 aan de Latijnse school te Alkmaar. Na het over lijden van zijn vader omstreeks 1510 ging de begaafde jongen op 14-jarige leeftijd eerst in de leer bij de befaamde Alkmaarse schilder Cornelis Cornelisz. Buys, twee jaar later bij diens broer Jacob Corne lisz. te Amsterdam. Deze leertijd en de protectie van de heren Van Egmond van den Nijenburg, burge meesters te Alkmaar, die hem ver-

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 21