De kop in kaart (3) De kaart van Jan van Scorel (1551) Jan van Scorel, genoemd naar zijn geboorteplaats Schoorl, waar hij op 1 augustus 1495 geboren was als zoon van de dorpspastoor en diens 'huishoudster', zag het helemaal voor zich. Hij wilde de hele Kop van Noord-Holland van Petten tot Huis duinen bedijken en vroeg daarvoor octrooi aan bij de Keizer Karei V. Het was een groots opgezet plan voorzien van een schitterende kaart. Op deze in het Algemeen Rijks archief aanwezige, met de hand getekende en in prachtige kleuren uitgevoerde schetskaart van de Noordkop (Collectie Hingman no. 2486), groot 80 bij 240 cm is het gebied aangegeven gezien vanuit de Noordzee. Het noorden links, het zuiden rechts. Van Scorel had een paar compag nons gevonden die 't helemaal zagen zitten. Ook bij een aantal geldschieters uit de Zuid-Neder landse geldwereld (Antwerpen) was belangstelling. "Een dyckagie schilderen mette vruch ten daerop wassende, Schoorle was daer den rechten man toe," scham perde de waterstaatkundige Andries Vierlingh.1 Sterker nog: "ick hebbe eenen grooten bouck (boek) gesien, daer hij aireede seven kercken inne gepatronneert hadde d'een was ront, d'ander drycantich, maer het was het vel vercocht eer den wolff gevangen was." Inderdaad is er, behalve de hier te bespreken kaart van de Kop van Noord-Holland (inclusief Texel) van 1551, in het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage óók nog een kaart van de te bedijken Zijpe (Hingman collectie no. 2473) waarop een zevental kerken zijn afgebeeld: Sint Paulus, Sinte Pieter, Sint Lourens, Sint Jan, Sint Sebastiaan, Sancta Maria en Sint Crusis. Zo'n kaart is makkelijk gemaakt vond Vierlingh, het papier is geduldig. Maar de werkelijkheid is weerbarstig. Dijk- aanleg is niet eenvoudig. En daar mee ben je er nog niet. Er moeten afwateringsvaarten komen en watermolens. En sluizen niet te ver geten. Het gebied moet verkaveld worden. En is 't dat dan wel waard? Want Vierlingh zag zand over de kleigronden stuiven, veel zand. En hij verzuchtte: Het is een lant van tureluyre als 't regent soo is 't hart van nature als 't drooch is soo is 't sachte het verwaijt hij dage (en) hij nachte Hij vreesde zelfs dat door het ver stuiven van het zand sommige vaar ten binnen enkele weken weer "toe- gestoven" zouden zijn. Neem nou zo'n poldertje als de Haesenpolder, "het waere beter ende bequamer der- zelven te heeten den Dwaesenpolder, met groten cost gemaeckt en sonder vruchten. "Architecten kaart" Natuurlijk had Vierlingh in zijn kritiek niet helemaal ongelijk, maar zijn commentaar op het plan van Jan van Scorel en met name op diens kaart was niet terecht. "De kaart is geen opmeting, geen eigenlijke kartering, de kaart is een illustratief verhaal." Aldus Henk Schoorl.2 En gelijk heeft hij. Jan van Scorel was een kunstenaar, een schilder, Kaart van de te bedijken Zijpe waarop een zevental kerken zijn afgebeeld: Sint Paulus, Sint Pieter, Sint Lourens, Sint jan, Sint Sebastiaan, Sancta Maria en Sint Crusis.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 18