nassia, daar bloeide het menie-rode duizend-guldenkruid, het ogen troost en het wintergroen. Overal doken de aardige orchidee tjes op, zoals de vroege paarse har- lekijnorchis op het lage grasland. In de Meimaand bloeide daar de Meiorchis en in de rietwildernis de stevige paarse rietorchis. In de natte wilgenbosjes bloeiden de bruine wespenorchis en de muggenorchis. In het moeras bloeiden honderden witte nachtorchideetjes en wasgele sturmia's. Er werden steeds meer huizen gebouwd en meer windmo lentjes om het overtollige water te lozen. Andere vogels kwamen met de mensen mee, waaronder de mus, de kwikstaart en de gierzwa luw. De boeren- en huiszwaluws bouwden hun nestjes in de schuren en stallen. Zwinnen werden er gedempt en nollen afgegraven; maar toch bleef het Buitenveld of het Koegras een magere polder. Hier en daar bestond de vegetatie nog uit katjes doorn (stalkruid) en gele ratelaars. Bosjes werden er gezaaid en moe rasjes ontwaterd. Met de boerderijen kwamen de kaasfabriekjes en s morgens vroeg ratelden de melkwagens geladen met blauwe melkvaten naar de fabriekjes. Bom, de oude postbode, die met de polsstok op zijn schouders dwars- velds de boerderijen afging en daar de gast was van boer en werkman, kwam niet meer. Een andere post in uniform kwam op geregelder tijden. Onderweg naar de stad kwam Kees Vader de tuigenmaker Snijders tegen. Deze tippelde met hem op, zijn koffer aan de wandelstok over zijn schouder. Bij elke boer vond hij wel een karweitje. Sneekes kwam hij tegen, die met een krielt (grote mand) op zijn rug van Het Zand afkwam tippelen en de land en tuinbouwzaden zo aan de man bracht. Smit, de schoenmaker, met zijn witkapkar en Nat de winkelier; de visboer met zijn hondekar en de fouragehandelaar met zijn boeren wagen passeerden hem. Zaterdags en Zondags reden de boeren met brikken, jachtwagens, bug's en tilbury's naar Den Helder om daar Zaterdags hun inkopen te gaan doen en om Zondags ter kerk te gaan. De kunstmest kwam, welke de polder met een sprong vooruit bracht. De gewassen werden beter. Er werd meer vee op minder land gehouden. Meer zwinnen werden er gedempt en nollen afgegraven. De oorspronkelijke flora verdween meer en meer. De orchideetjes, de ratelaars en de katjesdoorn, die de weilanden sierden, vond men nu alleen nog langs de wegbermen. Met de zwinnen verdwenen de vis- otters en met de nollen de konijnen en de bergeenden. De laatste mei doorns verdwenen langs de wegen. Er kwamen mensen uit andere stre ken. Er kwam een overwegwachter uit de bollenstreek: Jan Neijens. Hij had zijn bollenkraam meegenomen en voor het eerst bloeiden in 't Koegras de tulpen, zoals de soorten Keizerskroon, Duc van Toll, Proser- pine. Enkele jaren daarna kwam er een groter bedrijf, van Guldenmond uit Lisse. Het bleek, dat de grond hier bijzonder geschikt was voor de bollencultuur en weldra kwamen er meer kwekers om land te kopen. De prijzen van het land verdub belden. Hier en daar verrees een bollenschuur. Met de komst van de bollencultuur werden de laatste plooien uit het landschap gestre ken. De resten van de Zanddijk, die op last van de Staten van Holland in het jaar 1610 werd aangelegd en waaraan 't Koegras zijn ontstaan te danken had, werden gevlakt en het te laag gelegen land werd opge hoogd. Ondanks de bollen-rage dorst men het aan om een grote zuivelfabriek bij het Julianadorp te bouwen, waardoor de kleine kaasfabriekjes verdwenen. De molentjes, welke de polder droog hielden, werden gesloopt en door motoren ver vangen. De molen aan De Kooij verdween, waardoor de buurt zeer verarmde. De Afsluitdijk kwam gereed. Het water in de vaarten werd daardoor nog meer ontzilt. Cas Rustenmeijer, de visserman, ving daar nog bot en strandkrabben in zijn fuiken. De nieuwe visserman vangt baars, bra sem en blei. Ook dat ontzilte water betekende weer een vooruitgang en zo werd het Buitenveld of Koegras een welvarende polder, maar waar geen spoor van romantiek overge bleven is. Gerrit de Beurs Uit; De Speelwagen, 9e jaargang 1954, pp. 83-88. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 17