Van buitenveld tot cultuurland Polder het koegras De verkeersweg langs het Noord- Hollandsch Kanaal was vroeger vrijwel de enige weg naar Den Hel der. Het was een weg, welke voor voetgangers bijna onbegaanbaar was, daarom liepen deze in de regel langs het jaagpad of in het midden van de weg op het paar- depadje, dat in het midden van de weg als een hoge wal prijkte met aan weerszijden een diep wielslag, gevuld met grof grind. Nu was dat paardepadje juist ook geen mooi pad om langs te wandelen, omdat hier en daar de klinkers nogal eens ontbraken of erg ongelijk lagen. Men wandelde daar alleen als het jaagpad nat of modderig was. Dat jaagpad lag daar voor de paarden, die de schepen door het kanaal sleepten. Het pad liep door tot aan de rode bruggen, waarover men dan Den Helder binnentrok. Het jaagpad had heel wat betere dagen gekend toen de zeesche pen hier door het kanaal naar Amsterdam of naar zee getrokken moesten worden. De paarden, die achter elkander langs het jaagpad zwoegden, trokken aan de dikke trossen, welke af en toe door het water kletsten. Dat was nog een gouden tijd voor Den Helder. Het was nog de poort, die toegang gaf tot het hart van Holland. Het was de uitgangspoort voor de schepen, die uitzeilden naar Oost en West. De Rijksweg (Ng) met het Noord-Hol lands Kanaal ten noorden van vliegveld De Kooy in circa ig6o. Op de achtergrond Den Helder, rechtsonder het Balgzandpoldertje. Daar werd proviand ingeslagen en de nodige reparaties verricht. Daar heerste bedrijvigheid. 's Avonds trok Piet Vader met zijn jaagpaarden, welke een zware dag achter zich hadden, langs dat jaagpad naar huis toe. Vanaf zijn rijpaard liet hij zijn ogen over het Buitenveld dwalen. Hoe prachtig, hoe ongerept lag het daar. Wel waren er al grindwegen en stond er hier en daar een boerderij. Zijn ogen dwaalden over wilgen, vlieren en meidoornbosjes, over rietvelden en zwinnen. Zijn ogen bleven rus ten op de daarachter gelegen zilte velden, waarlangs zich een boord slingerde van bloeiende paarse zulte, met hier en daar een zilveren vlek van geurende zeealsem. Daar tussen tekenden de rode vlekken 13

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 15