zag je de ene keer een kruisverbin ding, omgedraaid een horizontale verbinding. Beplakt met eigenge maakt, gekleurd papier. Dat werd als volgt gemaakt. Neem 3 of meer kleine flesjes en vul die voor een gedeelte met gewone verf, b.v. rood, geel en blauw. Doe daar een flinke scheut wasbenzine op en dan schudden. Een teiltje water en druppel daarop van elke kleur wat verf. Even roeren voor mooie figuren en leg er even een vel wit papier op. Er weer afnemen en horizontaal laten drogen en je hebt een uniek eigen papiertje! Andere leraren die me zijn bijge bleven zijn b.v. dhr. Hoek, leraar Frans. Een bijzonder aardige, grijze, kleine man met pijp. Wat werd die toch vaak gepest door sommigen. Vervoeg Vouloir... voele maar, voele maar en dan werd Hoeki toch zo kwaad! Beekhuis van Til voor tekenen: met 'krentjes kijken' naar een zeskant gemberpotje. Dhr. Noorman(?), sarcast, Korrel boom voor meetkunde met eeuwige sigaret in de brand. Suze Held voor biologie, 'menskunde', sprak vervelend 'vochtig'. We zijn met de klas op de fiets nog eens een dagje naar Schoorl gefietst, naar 'De Roode Leeuw' aan de voet van de duinen. Duin op - duin af! Leuke dag met lekke banden. Bij luchtalarm lagen we in de gang met de jas over het hoofd tegen de glasscherven. Als het maar even mogelijk was gingen wij jongens met luchtalarm snel naar boven (ze misten je toch niet direct in de gang) en keken vanuit de tekenzaal over het Marsdiep hoe Engelse jagers de sperballons boven de Duitse schepen stuk schoten. Een enorm stuk luchtafweer was dan bezig en wat we daar boven deden was enorm stom, maar als jongen zag je daarin geen gevaar. Al gauw werden de ramen gewit- kalkt! Na de oorlog kreeg ik met Datema een speciale band. Ik werd lid van de Helderse Amateur Foto grafen Vereniging waar hij ook lid van was. Een heel gezellige club met als voorzitter meen ik Dhr. Van Hasselt, bouwkundige of gemeen tearchitect. Door dhr. Datema werd ik ingewijd in de geheimen van de ontwikkel- en vergrotingstechniek. Tot op de dag van vandaag is de zwart-wit en keurenfotografie nog één van m'n hobby's. Na m'n ver trek uit Den Helder in 1947 heb ik dhr. Datema helaas nooit weer gezien. Hij vestigde zich ergens in zijn geboortestreek in Groningen. Vanuit de school was de draaior- gelmuziek van Wolf of Mieldijk een wekelijks terugkerend plezier! Als (amateur)pianist speel ik graag oude salonmuziek en heb verschil lende muziekstukjes die ik mij heel goed herinner van het draaiorgel. Stel je voor; een warme zomerna middag. Je hoort 'Lotusbloemen' van Ohlsen. Je droomt of suft er heerlijk bij weg en dan weer 'wak ker' wordend de klasse-beauty, Beppy Jobse, te zien met haar lieve oogopslag en haar figuurstrelende groene truitje...mooi toch! Het zijn leuke herinneringen, maar zoals de dichter J.C. Bloem al zei; 'Voorbij, voorbij o en voorgoed voorbij'. Dick Zeedijk, Goor

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 11