Een MULO-herinnering 8 Bladerende in mijn oude 'schoon- schrijfschrift' uit 1941 van de ie klas MULO in de Molenstraat in Den Helder, denk je nog weer eens even aan die school in de oorlogs jaren. De directeur, dhr. Roelof Datema was een man met gezag! Evenals mijn vader een geboren Groninger en dat is, geloof me, een speciaal soort. Bloedserieus, aparte humor en wars van die 'grap'n'. In zijn privé-boeken stond als Ex Libris 'Rustig Trotseerend'; dat tekent hem, een doordouwer! Tegen het einde van de middag pauze stond hij op de stoep van de schoolingang de langzaam naar binnen slenterende meute TEMPO toe te roepen. Op die MULO-van toen, hadden we nogal wat vakken, ik herin ner me Ned.Taal-Frans-Duits- Engels, Vaderlandse- en Algemene Geschiedenis, Natuurkunde, Teke nen, Algebra-Meetkunde, Boekhou den, Biologie, Sport. Ja, dat schoon- schrijfschrift met gedichten uit het begin van de vorige eeuw. Namen van dichtende dominees, toen nog veel in Schoolbloemlezingen als Beets, De Genestet, HaverSchmidt, Laurillard. Veel van deze dichters hebben deze tijd niet meer gehaald; niet belangrijk genoeg om nog te worden genoemd. Tóch zijn er van hen nog tientallen gedichten die je ook nu nog met plezier leest. In het schrift staan o.a. de volgende: 'Naar de Natuur'en 'Het Land'van De Genestet, '1813' van Jan Prins, 'De Vlucht' van Adema van Schel- tema, 'Het Geschenk' van Rosalie Loveling, 'Zielige Zaligheid' van Nolst Trinité, "t Scheepje' van Speenhof, 'Staat op maak toe die deur nou' van Reitz/Z.Afrika enz. Een echt 'Dode Dichters Festival'. Docente mej. Suze Held droeg een gedicht voor, daarna gedicteerd en de week daarop werd er een van ons voor de klas geroepen om het te 'zeggen', voortdurend door Suze onderbroken voor correcties op dictie en snelheid! Zo moest ik een keer 'Het Geitenweitje' van Jaqueline van der Waals doen. Grote hilariteit door het steeds maar weer struikelen over geitje weitje en wittigheidje. Eens hadden we een 'kwekeling' meneer IJ ska ('hijskraan') die uit zijn hoofd 'De Zelfmoordenaar' van Piet Paal- tjens (HaverSchmidt) voordroeg. Prachtig, prachtig! Ik ben toen geloof ik fan-voor-het-leven van HaverSchmidt geworden. Ik heb praktisch al zijn proza én poëzie en zeer veel schriftuur over zijn trieste leven. Onvergetelijk voor mij is de schitterende HaverSchmidt-herden- king in 1994 in de Nieuwe Kerk in Den Helder. Dhr. Datema gaf naast boekhouden ook muziekles en handenarbeid. Voor de muziekles hadden we alle maal bij Strang een zwarte, blikken blokfluit moeten kopen. Klassikaal werd 'Schön ist das Zigeunerleben' ingestudeerd. Kwam niet veel van terecht; er waren er altijd wel wat die met of zonder moedwil hun eigen idee in de muziek legden. Een oorplagend resultaat! Datema boos en zong de melodie nog maar eens voor... Met handenarbeid maakten we eens een bewaarmapje voor papier geld. Twee stukjes karton van ca. 13x9 cm werden op een slimme manier d.m.v. linnen bandjes met elkaar verbonden. Bij het openen De Mulo aan de Molenstraat in 1925.

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 10