De 'Frissche Morgen', een fijne club Als ik terugdenk aan de 'Frissche Morgen' gaan mijn gedachten uit naar het jaar 1938, de maand au gustus, toen ik met mijn ouders uit Nederlands Oost-Indië arriveerde in Den Helder. Gelet op mijn tropenverleden ik ben daar ook geboren - was zwemmen mij uiter aard niet vreemd. Als veertienjarige werd ik lid van zwemvereniging de 'Frissche Morgen'. Na het voor- zwemmen, toen nog onder het oog van wijlen Jan Baarda en Hennie Wildenberg, werd ik toegelaten tot de zwemselectie. Behalve wedstrijd- zwemmen was ook waterpolo een discipline die mij lag. Deze tak van de zwemsport heb ik dan ook jaren lang mogen bedrijven. Op de vele kringkampioenschappen, georgani seerd door de afdeling Noord-Hol lands Noorderkwartier van de K.N.Z.B., was de 'Frissche Morgen' altijd met een groot aantal deelne mers present en dat vaak met de nodige successen. De mooie herin neringen aan dit Noord-Hollandse waterpolo- en zwemgebeuren, zoals in het Pesie- en Sportfondsenbad te Alkmaar, in het Oude Veer te Anna Paulowna, in De Wielen te Scha- gen, in het gemeentelijk zwembad te Wieringerwaard (in 1941 was Gijs Deyenaar daar badmeester), te Winkel en te Zijpe. Wat betreft deze twee laatste herinner ik mij nog dat in 1942, wegens gebrek aan brandstof (benzine), de deelnemers van de 'Frissche Morgen', bij aan komst met de trein te Schagen, met twee boerenkarren(l) naar de be treffende zwemlocaties werden ver voerd. Jaap Toes (voor mij geen on bekende) memoreerde ook al het een en ander over dat Jutters zwemverschijnsel.1 Voor zover ik me herinner waren goede zwem mers destijds bij de 'Frissche Mor gen Jopie Koelemey en Jopie van Reijden. Verder herinner ik mij nog Jan Baarda, Gerard van den Berg, Wie- be van den Bogaard, Gerard Kruis- dijk, Wout Offringa, Jan Plooij, Bob Sprengers, Jan Tierie, Cees Tijsen, Willem Uyleman, Klaas de Waard, Hennie van de Water, Hennie Wil denberg en Arie Zuurmond. Laatst genoemde kwam over van H.Z.V., zonder transferbedrag. Het zijn wel namen van vóór de Tweede Wereld oorlog, een lang vervlogen tijd! Ve len van hen maakten ook deel uit van de waterpoloselectie. Na de reguliere wedstrijden werd de waterpolocompetitie jaarlijks af gesloten met de Nationale Waterpo- lodagen te Utrecht. Het destijds zo befaamde zwembad van de U.Z.P.C., het 'Liesbosch' aan de Kromme Rijn, was het eldorado voor geheel waterpolo-minnend Nederland. Honderden spelers en speelsters trokken toen naar het midden van Nederland. Zo ging ook de selectie van de 'Frissche Morgen' richting Domstad met een bus van Johannes uit 't Zand, de vaste vervoerder van de vereniging. Twee dagen, een weekend, onder gebracht in de catacomben van het toenmalig D.O.S.- stadion, slapend op strobalen. Immers van een sportaccommodatie, zoals nu te doen gebruikelijk, was nog geen sprake. Dat vond je toen heel ge woon. Je wist niet beter. Deze Jut- terse waterpologeneratie was in Noord-Holland vaak een moeilijke tegenstander. Medio dertiger en veertiger jaren en begin vijftiger ja ren van de vorige eeuw bepaalde zij het waterpologezicht van de 'Frissche Morgen', met name Hen nie van de Water (op doel),Cees Tijsen, Jan Tierie en Gerard van den Berg (achter), Jan Baarda, Hennie Wildenberg en Wiebe van de Bogaard (voor) en Gerard Krijs- dijk, Willem Uyleman en schrijver dezes (keeper) als reserves. De successen werden vooral ge boekt in thuiswedstrijden. Im- zwembad ±1935 90

Levend Verleden - Den Helder | 2004 | | pagina 8